Pasywnie chłodzony GeForce RTX 3080? To możliwe

Pasywnie chłodzony GeForce RTX 3080? To możliwe

Próby stworzenia całkowicie pasywnie chłodzonego PC przeważnie kończą się na wykorzystaniu niskonapięciowych, energooszczędnych komponentów. O ile chłodzenie CPU bez wentylatorów nie jest tak trudne do osiągnięcia, tak w przypadku GPU nie jest to takie proste, choćby z racji tego, że procesor pobiera znacznie mniej mocy niż grafika. Okazuje się jednak, że fani cichej pracy komputera wciąż mogą pozwolić sobie na kartę graficzną GeForce RTX 3080. Choć warto od razu zaznaczyć, że nie będzie to ani praktyczne, ani tanie rozwiązanie. Choć na rynku znajdziemy firmy specjalizujące się w pasywnie chłodzonych konstrukcjach, to jednak entuzjaści lubią brać sprawy w swoje ręce, by sprawdzić jak daleko mogą się posunąć w swoich eksperymentach. 

Okazuje się jednak, że fani cichej pracy komputera wciąż mogą pozwolić sobie na kartę graficzną GeForce RTX 3080.

Całkiem niedawno dobrze znany youtuber der8auer pochwalił się pasywnie chłodzonym procesorem Intel Core i9-9900K, który był w stanie uruchomić grę Far Cry 5 w rozdzielczości 1080p, nie zagotowując się przy okazji. Jeśli zaś chodzi o karty graficzne, to takie firmy jak Zotac, Powercolor, Palit, XFX i Gainward posiadają nawet modele bez wentylatorów w swojej ofercie. Niemniej jednak w ostatnim czasie pobór mocy przez modele ze średniej i górnej półki mocno podskoczył, więc trudno znaleźć coś pasywnie chłodzonego powyżej GeForce GTX 1050 Ti, GTX 1650 czy wskrzeszonego GTX 710, ewentualnie dziwnych przeróbek RTX-ów z obniżonym napięciem i taktowaniem wyposażonych w ogromne radiatory z rynku wtórnego. Jeśli pieniądze nie stanowią problemu, można się zdecydować na specjalnie skonstruowane obudowy PC, które pasywnie chłodzą wysokiej klasy sprzęt do gier.

Jedną z nich jest Turemetal UP10, które może chłodzić GeForce’a RTX 3080 wraz z procesorem AMD Ryzen 5 5600X, choć warto mieć tu na uwadze pewne problemy, z jakimi możemy mieć do czynienia. Po pierwsze, uruchomienie gry z RTX 3080 na fabrycznych ustawieniach zdaje się ponad siły zastosowanego system chłodzenia, który składa się z kilku rurek cieplnych i wielu dużych radiatorów. Firma Turemetal przyznaje, że ​​samo obciążenie RTX 3080 w Furmarku skutkowałoby temperaturami bliskimi 90 stopni Celsjusza w stosunkowo chłodnym pomieszczeniu o temperaturze otoczenia wynoszącej zaledwie 13,6 ℃. Drugim problemem jest cena, która zaczyna się od 770 $ za samą obudowę. Biorąc zaś pod uwagę trudność i koszt zdobycia RTX 3080, robi się z tego naprawdę drogi sprzęt. Poza tym, estetyka Turemetal UP10 również pozostawia nieco do życzenia. W zamian jednak otrzymujemy ultracichy komputer z górnej półki. 

Pokaż / Dodaj komentarze do: Pasywnie chłodzony GeForce RTX 3080? To możliwe

 0