Pasywnie chłodzony Ryzen 9 7950X? To możliwe, wystarczy kilogram miedzi

Pasywnie chłodzony Ryzen 9 7950X? To możliwe, wystarczy kilogram miedzi

Całkowicie pasywnie chłodzony wysokowydajny PC to marzenie wielu osób, ale gotowe rozwiązania dostępne na rynku nie zawsze spełniają oczekiwania. Dlatego też jeden z użytkowników Reddita, zamiast używać pasywnego chłodzenia procesora dostępnego na rynku, zmodyfikował około 1-kilogramowe miedziane sztabki, wykorzystując je do chłodzenia Ryzena 9 7950X, czyli jednego z najwydajniejszych procesorów na rynku.

Platforma użytkownika wykorzystuje Streacom DB4, obudowę bez wentylatorów, która jest przeznaczona dla komputerów mini-ITX. We wnętrzu umieszczono płytę główną MSI MPG B650I Edge WiFi, na której zainstalowano 16-rdzeniowy AMD Ryzen 9 7950X i 64 GB pamięci DDR5. Tymczasem zasilacz HDPLEX GaN 250 zapewnia do 250 W mocy.

Jeden z użytkowników Reddita, zamiast używać pasywnego chłodzenia procesora dostępnego na rynku, zmodyfikował około 1-kilogramowe miedziane sztabki. 

DB4 jest wyposażony w pasywne chłodzenie, które obsługuje CPU o mocy do 65 W. Streamas oferuje również opcjonalny moduł, który zwiększa moc chłodzenia do 105 W. Jednak to wciąż za mało dla TDP Ryzena 9 7950X na poziomie 170 W, a Redditor jest fanem komputerów bez wentylatorów, dlatego wziął sprawy w swoje ręce. 

Źródło: Reddit, AromaticImpress7778

Rdzeniem zmodyfikowanego przez użytkownika systemu chłodzenia są dwa miedziane bloki ESG Feinkupfer o masie 1 kg, które kosztują około 100 USD za sztukę. Redditor wykorzystał małą płytkę dostarczoną ze Streacom DB4, ale dodał niestandardową miedzianą sztabkę o średnicy 233 mm, aby zapewnić chłodzenie procesora i chipsetu płyty głównej. Niezmodyfikowane miedziane sztabki przenoszą ciepło w kierunku czterech bocznych paneli Streacom DB4. Według jego szacunków platforma waży teraz około 13 kg, z miedzianym połączeniem o masie 4,4 kg, a obudowa i inne części odpowiadają za odpowiednio 7,5 kg i 1 kg.

Nie użył lutowania do połączenia różnych miedzianych części i miedzianej sztabki z panelami obudowy. Zamiast tego, pomiędzy miedzianymi elementami, zastosował Thermal Grizzly Conductonaut, związek termiczny na bazie ciekłego metalu oraz Arctic MX-6, związek termiczny na bazie wypełniacza węglowego, w którym miedziana sztabka styka się z panelem obudowy.

Po obciążeniu Ryzena 9 7950X na maksa przez dwie godziny, właściciel zaobserwował 95 stopni Celsjusza na CCD1 i 90 stopni Celsjusza na CCD2. Temperatura płyty głównej wynosiła około 77 stopni Celsjusza, podczas gdy temperatura panelu bocznego Streacom DB4 oscylowała między 50 a 60 stopni Celsjusza. Trzeba przyznać, że nie są to złe wyniki. Lutowanie połączeń pomogłoby w poprawie temperatur. Oczywiście wydajność chłodzenia miedzianej sztabki nie może się równać z wydajnością ciepłowodu lub komory parowej. Entuzjasta wykorzystuje swój komputer do programowania, więc procesor nie działa z maksymalnym obciążeniem przez dłuższy czas. Dlatego miedziany cooler własnej roboty powinien się sprawdzić w tym przypadku, a Redditor może cieszyć się praktycznie całkowicie bezgłośną pracą PC. 

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Pasywnie chłodzony Ryzen 9 7950X? To możliwe, wystarczy kilogram miedzi

 0