Pat Gelsinger: Inwestycje TSMC nie sprawią, że Ameryka znów stanie się potęgą półprzewodników

Pat Gelsinger: Inwestycje TSMC nie sprawią, że Ameryka znów stanie się potęgą półprzewodników

Były dyrektor generalny Intela, Pat Gelsinger, wyraził poważne wątpliwości co do ambitnych planów tajwańskiego giganta TSMC dotyczących rozwoju zakładów produkcyjnych w Stanach Zjednoczonych. Zdaniem Gelsingera, inwestycje TSMC nie przyczynią się do wzmocnienia pozycji USA w globalnym wyścigu technologicznym.

„Jeśli nie masz R&D w USA, nie będziesz miał przywództwa w półprzewodnikach w USA” – powiedział były szef Intela w rozmowie z Financial Times. Gelsinger zwrócił uwagę, że cała praca badawczo-rozwojowa TSMC odbywa się na Tajwanie i firma nie przedstawiła żadnych planów przeniesienia tego segmentu działalności do Stanów Zjednoczonych. Jego zdaniem, oznacza to, że choć TSMC może produkować chipy w USA, to kluczowe innowacje i zaawansowane technologie nadal będą opracowywane poza granicami kraju. W efekcie Stany Zjednoczone staną się jedynie zagranicznym centrum produkcyjnym, a nie liderem rynku.

Intel kontra TSMC – rywalizacja o dominację w branży

Gelsinger, który został niespodziewanie zwolniony ze stanowiska dyrektora generalnego Intela na początku grudnia, miał ambitne plany dotyczące przekształcenia firmy w czołowego gracza na rynku produkcji kontraktowej. Jego strategia zakładała inwestycje o wartości ponad 100 miliardów dolarów w budowę nowych fabryk w USA, Europie i na Bliskim Wschodzie. Celem było stworzenie niezależnej fabryki, zdolnej konkurować z TSMC i produkować półprzewodniki zarówno dla Intela, jak i zewnętrznych klientów.

Jednym z filarów tej strategii było opracowanie nowoczesnego procesu produkcyjnego 18A, który miał pozwolić na wytwarzanie układów scalonych o złożoności i wydajności zbliżonej do rozwiązań oferowanych przez TSMC. Jednak realizacja tego planu napotkała poważne przeszkody. Intel Foundry Services – jednostka biznesowa zajmująca się produkcją na zlecenie – odnotowała znaczne straty, a masowa produkcja w technologii 18A dopiero się rozpocznie.

Opóźnienia w projektach Intela i agresywna ekspansja TSMC

Dodatkowym ciosem dla Intela było opóźnienie budowy dwóch fabryk w Ohio, które miały stać się kluczowymi elementami strategii Gelsingera. Zgodnie z najnowszymi doniesieniami, zakłady te nie zostaną ukończone przed końcem lat 20. XXI wieku i mogą nie rozpocząć działalności przed 2030 rokiem. Tymczasem TSMC nie zamierza zwalniać tempa – firma ogłosiła niedawno inwestycję o wartości 100 miliardów dolarów w rozbudowę swoich zakładów w Stanach Zjednoczonych. Ruch ten ma na celu ochronę amerykańskich klientów przed potencjalnymi cłami Donalda Trumpa.

Nowy rozdział dla Intela – nowy dyrektor generalny, nowe wyzwania

Podczas gdy Gelsinger komentuje sytuację z boku, przyszłość strategii produkcyjnej Intela leży teraz w rękach nowego dyrektora generalnego, Lip-Bu Tana. W opublikowanym niedawno raporcie rocznym Tan podkreślił, że nadal popiera rozwój technologii produkcyjnych, ale nie zadeklarował jednoznacznie kontynuacji planów swojego poprzednika dotyczących transformacji Intela w globalnego producenta kontraktowego.

„Aby umożliwić produkcję znakomitych produktów, w równym stopniu skupiam się na tworzeniu znakomitej technologii procesowej, co stanowi podstawę naszej strategii budowy odlewni światowej klasy” – napisał Tan w raporcie.

Podkreślił również znaczenie współpracy z administracją USA w celu umocnienia pozycji kraju na globalnym rynku półprzewodników. „Jesteśmy podekscytowani rozpoczęciem masowej produkcji procesora Intel 18A w naszej najnowszej fabryce w Arizonie pod koniec tego roku i z niecierpliwością czekamy na dalszą współpracę z rządem” – dodał nowy CEO.

Zmiany kadrowe w Intelu wskazują na możliwe przetasowania w strategii firmy. Trzech członków zarządu – Omar Ishrak (Medtronic), Tsu-Jae King Liu (Uniwersytet Kalifornijski w Berkeley) oraz Risa Lavizzo-Mourey (Uniwersytet Pensylwanii) – nie będzie ubiegać się o reelekcję, co może sygnalizować nowy kierunek w polityce firmy.

 

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Pat Gelsinger: Inwestycje TSMC nie sprawią, że Ameryka znów stanie się potęgą półprzewodników

 0
Kolejny proponowany artykuł
Kolejny proponowany artykuł
Kolejny proponowany artykuł
Kolejny proponowany artykuł