Patriot zaprezentował pamięci DDR5, które osiągają prędkość 11 500 MT/s

Patriot zaprezentował pamięci DDR5, które osiągają prędkość 11 500 MT/s

Nowe pamięci DDR5 i dyski PCIe 5.0 zapewniają niespotykane dotąd prędkości na platformach konsumenckich. Na targach Computex 2024 Patriot zademonstrował, w jaki sposób wykorzystał tę technologię do stworzenia nowych produktów, a jednocześnie nawiązał współpracę z MSI w celu osiągnięcia rekordu w podkręcaniu pamięci RAM.

Na stoisku Patriot na targach Computex zaprezentowano nową ultraszybką pamięć RAM i dysk SSD, osiągające najwyższe poziomy prędkości w swoich kategoriach. Moduły pamięci ustanawiają nowe rekordy konsumenckiej pamięci RAM.

Na stoisku Patriot na targach Computex zaprezentowano nową ultraszybką pamięć RAM i dysk SSD, osiągające najwyższe poziomy prędkości w swoich kategoriach.

Patriot połączył siły z MSI, aby zaprezentować serię Viper Xtreme 5 RGB DDR5 MPower. Podczas normalnej pracy te RAM-y mogą osiągnąć prędkość do 8000 MT/s, co nie jest niespotykane w przypadku DDR5. Jednak podkręcenie powoduje, że te moduły ECC RDIMM osiągają niespotykaną dotąd prędkość 11 500 MT/s.

DDR5

MSI dostarczyło aluminiowy rozpraszacz ciepła do kontrolowania temperatury przy tych prędkościach oraz narzędzie do podkręcania EZ Dashboard, które pozwala zarządzać taktowaniem i napięciem. Dla porównania firmy G.Skill i ASUS współpracowały nad podkręceniem zestawu DDR5 do 10 000 MT/s w 2022 r., ale udało im się to osiągnąć jedynie przy ustawieniach, które raczej nie będą używane w rzeczywistych warunkach.

Patriot twierdzi, że nowy precedens w szybkości pamięci RAM pomoże w edycji wideo, sztucznej inteligencji, obciążeniach roboczych i grach. Jednak większość gier z najwyższej półki może nadal działać optymalnie na pamięci DDR4, która pozostaje znacznie tańsza i obsługuje szerszą gamę płyt głównych.

Mimo to JEDEC kontynuuje prace nad pamięcią DDR6, która jest wciąż w fazie rozwoju. Nadchodzący standard jeszcze przez jakiś czas nie dotrze do konsumentów, ale może pozwolić na osiągnięcie prędkości do 21 000 MT/s.

Przy okazji Patriot zaprezentował także na targach Computex dysk SSD Viper PV573 PCIe 5.0 NVMe. Ten obsługuje prędkość odczytu do 14 GB/s i prędkość zapisu do 12 GB/s. Inne dyski PCIe 5.0 osiągają podobne prędkości i wydaje się, że 14 GB/s pozostaje obecnie topową prędkością dla obecnie dostępnych kontrolerów. 

ssd

Warto zauważyć, że dysk Patriot nie został wyposażony w gigantyczny cooler, jak wielu jego konkurentów i na tym może polegać jego przewaga. Firma nie ujawniła jeszcze ceny ani szczegółów premiery, ale dysk PV573 będzie dostępny w pojemnościach do 4 TB. Model bez pamięci DRAM dla urządzeń mobilnych – PD573 – osiąga te same prędkości przy rozmiarach do 16 TB. Pamięć RAM Viper Xtreme 5 obsługuje konfiguracje do 48 GB.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Patriot zaprezentował pamięci DDR5, które osiągają prędkość 11 500 MT/s

 0