PayPal: Google współpracuje z chińskim wojskiem. Gdzie jest FBI i CIA?

PayPal: Google współpracuje z chińskim wojskiem. Gdzie jest FBI i CIA?

Peter Thiel, miliarder i współzałożyciel PayPal wezwał CIA i FBI do przeprowadzenia dochodzenia w sprawie "zdradzieckiej" decyzji Google, zarzucając im współpracę z chińską armią a nie z amerykańską. Thiel wygłosił swoją opinię w miniony weekend na konferencji narodowych konserwatystów w Waszyngtonie. Zapytał, czy kierownictwo wyższego szczebla w Google faktycznie uważa, że firma jest "całkowicie zinfiltrowana przez chiński wywiad". "Czy to dlatego, że uważają się za tak dogłębnie infiltrowanych, podjęli zdradliwą decyzję o współpracy z chińskim wojskiem, a nie z amerykańską armią ... i podejmują złe, krótkowzroczne decyzje, że jeśli technologia nie wyjdzie przez frontowe drzwi, to i tak zostanie skradziona od zaplecza"? - pytał Thiel.

Peter Thiel (Palantir, PayPal) i Joe Lonsdale (Palantir) publicznie oskarżyli Google o współpracę z chińskim rządem, twierdząc, że jest to tajemnica poliszynela w Dolinie Krzemowej.

Miliarder dodał, że CIA i FBI powinno zainteresować się działaniem Google i ich rzekomymi powiązaniami z chińską armią i zrobić to "w niekoniecznie łagodny sposób". Nie ma oficjalnych dowodów na powiązanie Google z chińskim wywiadem, poza szeroko krytykowanym ubiegłorocznym projektem DragonFly, który miał być specjalną wyszukiwarką z rozbudowaną cenzurą, stworzoną na potrzeby tamtejszego rządu. Projekt ten wzbudzał niechęć nawet wśród pracowników Google, którzy głośno przeciw niemu protestowali i doprowadzili do rzekomego zamknięcia przedsięwzięcia w listopadzie 2018 roku.

Thiel krytykuje również decyzję Google o zakończeniu współpracy z Pentagonem, któremu dostarczali AI i algorytmy uczenia maszynowego do rozpoznawania obiektów na potrzeby Projektu Maven. Pentagon wykorzystywał rozwiązania Google do przeglądania tysięcy godzin nagrań z dronów. Thiel, który jest ważną personą w Dolinie Krzemowej został skrytykowany przez redaktorkę Bloomberga, za jego nieodpowiedzialne komentarze. Wsparł go jednak Joe Lonsdale, z którym Thiel założył Palantir. "Wszyscy w Dolinie wiedzą, że chiński rząd jest mocno zaangażowany [w Google]" - powiedział Lonsdale w wywiadzie dla CNBC - "To jest sprawa, o której nie rozmawiamy zbyt wiele. To bardzo odważne ze strony Thiela, że o tym powiedział".

Pokaż / Dodaj komentarze do: PayPal: Google współpracuje z chińskim wojskiem. Gdzie jest FBI i CIA?

 0