Paździoch i Boczek wracają do Świata według Kiepskich. Pomoże technologia deepfake

Paździoch i Boczek wracają do Świata według Kiepskich. Pomoże technologia deepfake

Na platformie Polsat Box Go pojawił się specjalny odcinek sitcomu "Świat według Kiepskich", w którym dzięki technologii deepfake ponownie pojawili się Arnold Boczek i Marian Paździoch, których w oryginalne kreowali zmarli w ostatnich latach Dariusz Gnatowski i Ryszard Kotys.

Na platformie Polsat Box Go pojawił się specjalny odcinek popularnego sitcomu „Świat według Kiepskich”, którego akcja toczy się w realiach epidemii. Halinka zabrania Ferdkowi opuszczenia mieszkania, co skłania go do refleksji nad życiem pozagrobowym. W tych refleksjach towarzysza mu Archanioł Gabriel oraz jego dawni sąsiedzi - Arnold Boczkek i Marian Paździoch, których w oryginalnej serii grali zmarli aktorzy Dariusz Gnatowski i Ryszard Kotys.

Paździoch i Boczek, czyli Ryszard Kotys i Dariusz Gnatowski ponownie pojawią się w Świecie według Kiepskich. Aktorów "wskrzesi" technologia deepfake.

W tym specjalnym odcinku wykorzystano technologię deepfake do wygenerowania cyfrowych wizerunków postaci z wykorzystaniem odpowiednich algorytmów uczenia maszynowego. Deepfake opierają się na sztucznych sieciach neuronowych, które są systemami komputerowymi rozpoznającymi wzorce w danych. Opracowanie zdjęcia lub filmu typu deepfake zazwyczaj obejmuje wprowadzenie setek lub tysięcy obrazów do sztucznej sieci neuronowej, „uczenie” jej rozpoznawania i rekonstruowania wzorców – zwykle twarzy, następnie podstawiając ją do ciała innej osoby, tworząc realistyczny efekt końcowy. Technologia deepfake była mocno popularna w ostatnich latach, a proste algorytmy biły popularność na forach, pozwalając podstawiać twarze ulubionych postaci do ciał aktorek porno. Niedługo później pokazano realistyczne nagrania z udziałem polityków, co wzmogło obawy związane z technologią.

Niestety twórcy serialu nie zdecydowali się na wykorzystanie pełni możliwości algorytmów uczenia maszynowego. Opracowano już technologię, która pozwala nawet na zmianę języka mówionego i dostosowywania odpowiedniej mimiki twarzy, bez kręcenia ponownie scen. Oznacza to, że aktor mówiący po angielsku, będzie tak samo przekonujący, kiedy system wygeneruje ścieżkę koreańską i to bazując na jego oryginalnym głosie. Choć jest możliwe generowanie głosu na podstawie próbek, to cyfrowe wizerunki aktorów nie przemówią znanymi nam głosami. W odcinku specjalnym głosu Paździochowi użyczył Paweł Okoński, a Boczkowi - Artur Kujawa.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Paździoch i Boczek wracają do Świata według Kiepskich. Pomoże technologia deepfake

 0