PCIe 4.0 jeszcze w tym roku, PCIe 5.0 w 2019

PCIe 4.0 jeszcze w tym roku, PCIe 5.0 w 2019

PCI-SIG, czyli organizacja stojąca za specyfikacją standardu PCI, potwierdziło właśnie, że PCIe 4.0 zostanie sfinalizowane pod koniec bieżącego roku i tym samym powinno zadebiutować na rynku w 2017 roku.

Nie da się ukryć, że od wprowadzenia interfejsu PCI-Express 3.0 rynek wszedł w fazę stagnacji. Ta technologia jest już bowiem z nami blisko 7 lat i choć przez większość tego czasu była zupełnie wystarczająca, nawet dla najbardziej wymagających zadań, to jednak w ostatnich dwóch latach sytuacja nieco uległa zmianie. Na rynku spopularyzowały się dyski M.2, które stały się niemal standardem w przypadku komputerów budowanych z myślą o grach, a gracze coraz częściej sięgają też po zestawy składające się z wielu GPU, co wymusiło przyspieszenie prac nad specyfikacją kolejnej generacji PCI-Express przez organizację PCI-SIG.

Po latach stagnacji w końcu zaczyna się coś dziać w temacie standardu PCI-Express i lada moment otrzymamy finalną specyfikację PCIe 4.0

Standard PCIe 4.0 dwukrotnie zwiększy przepustowość, co oznacza transfery na poziomie 16 GT/s, co w przypadku x16 daje do około 64 GB/s, natomiast częstotliwość interconnectowa zwiększy się do 32 GHz. Specyfikacja 0.9 jest już implementowana przez pierwszych producentów, którzy zdecydowali się przygotować swój sprzęt na nadciągającą premierę. Co ciekawe, już potwierdzono, że PCIe 4.0 nie pozostanie z nami tak długo jak poprzednik, ponieważ zaledwie po 2 latach, w 2019 roku, ma zostać zastąpione przez PCIe 5.0. To ponownie podwoi przepustowość, umożliwiając transfer na poziomie 128 GB/s. Warto jednak pamiętać, że PCI-SIG udostępnia jedynie specyfikację i od producentów zależy, kiedy ją wykorzystają. W przypadku AMD PCIe 4.0 implementowane ma być dopiero w 2020 roku, a Intel jak na razie milczy na ten temat.

Pokaż / Dodaj komentarze do: PCIe 4.0 jeszcze w tym roku, PCIe 5.0 w 2019

 0