PCIe 6.0 coraz bliżej debiutu. Interfejs trafi do komercyjnych urządzeń w przyszłym roku

PCIe 6.0 coraz bliżej debiutu. Interfejs trafi do komercyjnych urządzeń w przyszłym roku

Choć PCIe 5.0 wciąż wydaje się nowością na rynku konsumenckim, to wiele wskazuje na to, że w przyszłym roku pojawią się pierwsze komercyjne urządzenia na bazie PCIe 6.0. 

Alphawave, dostawca chipowych technologii i kontraktowy projektant chipów, nawiązał w tym miesiącu współpracę z firmą Keysight, producentem sprzętu do testowania i weryfikacji, aby zademonstrować interoperacyjność kontrolera PCIe 6.0 i interfejsu fizycznego ze sprzętem testowym tego drugiego podmiotu przy szybkości przesyłania danych 64 GT/ S. To potwierdza, że ​​Alphawave jest gotowe do budowy układów z interfejsem PCIe 6.0, dołączając do rosnącej listy firm przygotowujących ekosystem na pojawienie się pierwszych komercyjnie dostępnych urządzeń PCIe 6.0 w przyszłym roku

Wiele wskazuje na to, że w przyszłym roku pojawią się pierwsze komercyjne urządzenia na bazie PCIe 6.0. 

Synopsys, dostawca IP (własność intelektualna), oferuje pakiet PCIe 6.0 zawierający kontroler i interfejs fizyczny (PHY) od 2021 r., a na początku tego roku firma wykazała interoperacyjność swojego rozwiązania PCIe Gen6 z chipem testowym Intela.

PCIe 6.0

Chipowa implementacja interfejsu PCIe 6.0 o szybkości 64 GT/s firmy Alphawave nie tylko współpracuje z urządzeniem Protocol Exerciser od Keysight przy pełnej prędkości z modulacją amplitudy impulsu z czteropoziomową sygnalizacją (PAM4), ale także obsługuje protokół CXL 2.0, który jest pierwszym w branży. Implementacja w pełni obsługuje także Forward Error Correction (FEC) PCIe Gen6, tryb FLIT i inne funkcje nowego standardu połączeń. Co więcej, tę platformę PCIe Gen6 można dodatkowo rozszerzyć za pomocą protokołu CXL 3.0.

„Testowanie i pomiary to krytyczne aspekty interoperacyjności, umożliwiające Alphawave Semi szybsze wprowadzanie na rynek naszych produktów i rozwiązań dla klientów” – powiedziała Letizia Giuliano, wiceprezes ds. marketingu produktów IP w Alphawave Semi. „Jesteśmy podekscytowani naszą współpracą z firmą Keysight, która przyspiesza przejście do 64 GT/s dzięki najnowocześniejszemu rozwiązaniu do sprawdzania poprawności protokołu PCIe 6.0 i budzi pewność, że jesteśmy w stanie konsekwentnie dostarczać rozwiązania w zakresie łączności, które przyspieszają przetwarzanie AI w wysokowydajnej infrastrukturze obliczeniowej i danych”.

Synopsys udziela licencji na swoją własność intelektualną i technologie przede wszystkim dużym projektantom chipów. Z kolei Alphawave opracowuje chipy lub technologie licencyjne na zamówienie dla mniejszych firm, które same nie projektują ani nie wdrażają IP. Firma twierdzi, że jej podsystem PCIe jest niezwykle energooszczędny, oferuje niskie opóźnienia i „został zbudowany na bazie najbardziej udanego w branży protokołu IP PAM4 SerDes”. Co więcej, tę platformę PCIe Gen6 można dodatkowo rozszerzyć za pomocą protokołu CXL 3.0.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: PCIe 6.0 coraz bliżej debiutu. Interfejs trafi do komercyjnych urządzeń w przyszłym roku

 0