Persistence of Chaos - najniebezpieczniejszy laptop na świecie sprzedany

Persistence of Chaos - najniebezpieczniejszy laptop na świecie sprzedany

Na początku tego miesiąca ogłoszono uruchomienie specjalnej aukcji, podczas której zlicytowany miał zostać laptop, okrzyknięty przez twórcę "najbardziej niebezpiecznym na świecie". Są to dość mocne słowa, patrząc na pokazany leciwy sprzęt Samsunga. Trzeba jednak spojrzeć na całość jak na specyficzną formę sztuki, w której twórca chce zwrócić uwagę odbiorców na namacalny wpływ wirtualnego świata na nasze życie. Gou O DOng uważa, że ludzie wciąż nie zdają sobie sprawy, że świat wirtualny przenika się z realnym i jest w stanie go kształtować. Co jednak czyni ten sprzęt tak niebezpiecznym? Jak podaje oficjalna strona projektu, laptop (a może już właściwie instalacja), który nazwano "Persistence of Chaos", zawiera sześć wirusów, które wybrano ze względu na rozmiar szkód poczynionych na całym świecie. Ta (nie)sławna zbieranina programów dokonała strat, które wyceniono na kwotę obok której nie sposób przejść obojętnie - 95 miliardów dolarów.

Weź coś zwyczajnego, powiedz, że jest to "sztuka", a ludzie zapłacą fortunę ;)

Oglądaj użytkownika PersistenceChaos na żywo na www.twitch.tv

Na pokładzie starego Samsunga znalazły się:

  1. ILOVEYOU - wirus, który rozprzestrzeniał się poprzez pocztę email i systemy wymiany plików. Zainfekował ponad 500000 systemów, przynosząc 15 miliardów dolarów strat, z czego 5,5 miliarda przypadło na pierwszy tydzień działalności. 
  2. MyDoom - prawdopodobnie dzieło rosyjskich spamerów. Był to jeden z najszybciej rozprzestrzeniających się robaków na świecie. Szacuje się, że poczynione szkody to około 38 miliardów dolarów.
  3. SoBig - robak i trojan, który rozprzestrzeniał się poprzez pocztę email. Program kopiował pliki i wysyłał sam siebie przez pocztę do innych, traktując każdy zarażony komputer jako kolejną bramkę. To malware wywołało straty na poziomi 37 miliardów dolarów w uszkodzonym sprzęcie i oprogramowaniu.
  4. WannaCry - ekstremalnie agresywny ransomware, który dodatkowo tworzył backdoory w systemie. Na całym świecie dokonał szkód na 4 miliardy dolarów.
  5. DarkTequila - wyrafinowane i wymykające się złośliwe oprogramowanie, które atakowało użytkowników głównie w Ameryce Łacińskiej. DarkTequila kradło dane bankowe i dane firmowe nawet w trybie offline. 
  6. BlackEnergy - bardzo niebezpieczny i skomplikowany trojan wykorzystywany głównie do ataków przeciw Gruzji i Ukrainie

The Persistence of Chaos to projekt artystyczny wykonany na zlecenie firmy zajmującej się cyberbezpieczeństwem Deep Instinct. Jest to dosłownie 10-letni netbook Samsung NC10 wypchany jednymi z najbardziej szkodliwych programów na świecie, a który ostatnio sprzedano za ponad 1,3 miliona dolarów na aukcji. Laptop jest „odizolowany i zablokowany”, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się złośliwego oprogramowania i monitorowany przez cała dobę, a każdy może oglądać go na żywo (czy przypadkiem się nie przesunął ;) Engadget porównuje laptopa do granatu - tak długo, jak nie wyciągniesz zawleczki (lub w tym przypadku, podłączysz go do Wi-Fi), powinieneś być bezpieczny.

Pokaż / Dodaj komentarze do: Persistence of Chaos - najniebezpieczniejszy laptop na świecie sprzedany

 0