Phil Spencer twierdzi, że Xbox ma lepszą strategię dla PC niż Sony

Phil Spencer twierdzi, że Xbox ma lepszą strategię dla PC niż Sony

Phil Spencer skomentował politykę wydawania gier na PC przez Sony. Szef konkurencyjnej marki Xbox w materiale udostępnionym przed targami E3 przyznał, że jego firma posiada lepszą strategię w tym zakresie. "Ekosystem Xbox dociera do setek milionów użytkowników miesięcznie, a nasza grupa klientów będzie rosła, podczas gdy u pozostałych utrzymuje się na względnie stałym poziomie. Aktualnie pozostajemy jedynym producentem wydającym gry jednocześnie na konsolach, komputerach oraz chmurze. Inni publikują produkcje z konsol na PC lata po ich premierze, przez co nie tylko zmuszają graczy do kupowania urządzenia, ale każą płacić drugi raz, żeby zagrać na komputerze" - powiedział Spencer. Wprawdzie przedstawiciel giganta z Redmond nie odniósł się wprost do japońskiego przedsiębiorstwa, ale raczej wiadomo, że chodzi właśnie o Sony, które od pewnego czasu otworzyło się na komputery i udostępnia na tej platformie kolejne tytuły zarezerwowane wcześniej na wyłączność PlayStation.

Według Spencera strategia Microsoftu dla PC jest lepsza od podmiotów, które wydają swoje gry na komputerach lata po ich premierze.

Spencer nie mógł przy okazji nie wymienić Xbox Game Pass, czyli flagowej usługi, która dzięki promocjom pomaga przyciągnąć uwagę nowych odbiorców. Większość pozycji pozostaje dostępnych w abonamencie już w chwili premiery, co też jest ważne. Strategie Microsoftu oraz Sony różnią się od siebie, ponieważ pierwszy wypuszcza swoje gry jednocześnie na PC i Xboxach w tym Xbox Game Pass (idealnym tego przykładem jest Halo Infinite, który zostanie wprowadzony na PC, Xbox i w usłudze subskrypcyjnej w tym samym momencie). Japończycy za to poszli drogą publikacji gier na komputerach kilka lat po ich debiucie na PlayStation. Ostatnio dostaliśmy Days Gone, a za jakiś czas zagramy w Uncharted 4, a to nie koniec gamingowej ofensywy korporacji na blaszakach. Taka wizja nie jest zła, gdyż pozwala wydawcy zarobić dwukrotnie na danym produkcie i ewentualnie zachęcić do nabycia konsoli. Przecież w kontynuację Horizon: Zero Dawn zagramy tylko na PlayStation.

Jak natomiast wygląda sprzedaż konsol nowej generacji? Według niedawnego raportu PlayStation 5 sprzedaje się w tym roku ponad dwa razy lepiej niż Xbox Series X|S. W pierwszym kwartale 2021 roku PS5 sprzedało się w nakładzie 2,83 mln egzemplarzy, podczas gdy Xbox Series X/S znalazł 1,31 mln nabywców. Co ciekawe liderem rynku jest Nintendo Switch, którego nabyło 5,86 mln osób. Jednak na wyłonienie zwycięzcy nowej odsłony wojny konsol jest zdecydowanie za wcześnie nie tylko dlatego, że wystartowała ona pod koniec ubiegłego roku, ale przez problemy z dostępnością tych urządzeń w sklepach.

Pokaż / Dodaj komentarze do: Phil Spencer twierdzi, że Xbox ma lepszą strategię dla PC niż Sony

 0