Phoenix 2 - hybrydowy procesor od AMD dostrzeżony w sieci

Phoenix 2 - hybrydowy procesor od AMD dostrzeżony w sieci

Zdaje się, że AMD zamierza pójść śladami Intela i przygotowuje swoje hybrydowe procesory, łączące wysokowydajne rdzenie z energooszczędnymi. 

Niezapowiedziany procesor AMD zidentyfikowany jako Family 25 Model 120 Stepping 0 pojawił się ostatnio w bazie danych MilkyWay@Home. CPU może przetwarzać 12 wątków jednocześnie, a informator @InstLatX64 specjalizujący się w procesorach uważa, że ​​jest to procesor AMD o nazwie kodowej Phoenix 2, zawierający dwa wysokowydajne rdzenie Zen 4 i cztery energooszczędne rdzenie Zen 4c.

Niezapowiedziany procesor AMD zidentyfikowany jako Family 25 Model 120 Stepping 0 pojawił się ostatnio w bazie danych MilkyWay@Home.

Procesor AMD Eng Sample oznaczony jako 100-000000931-21_N [Family 25 Model 120 Stepping 0] zawiera 12 rdzeni logicznych (6 rdzeni fizycznych z obsługą wielowątkowości) i około 1 MB pamięci podręcznej, co wskazuje, że klient MilkyWay@Home nie może poprawnie odczytać danych na temat ilości pamięci podręcznej obsługiwanej przez chip. Samo pojawienie się w tej bazie danych nie dowodzi, że mamy do czynienia z hybrydowym procesorem AMD Phoenix 2 z konfiguracją rdzeni typu Big.Little, ale sześć fizycznych/12 rdzeni logicznych w nieznanym CPU zdaje się sugerować taki scenariusz. 

Jak wynika z plotek, procesor AMD Phoenix 2 (nie mylić układami APU Phoenix od tego producenta) ma mieć dwa „duże” rdzenie Zen 4 z 2 MB pamięci podręcznej L2 i 4 MB L3 oraz cztery „małe” rdzenie Zen 4c wyposażone w 4 MB pamięci podręcznej L2 i 4 MB L3, co jest dość zaskakującą konfiguracją pamięci podręcznej. Mówi się również, że APU zawiera zintegrowany procesor graficzny oparty na architekturze RDNA 3 z 512 procesorami strumieniowymi i ma podsystem pamięci obsługujący moduły DDR5/LPDDR5X. @InstLatX64 twierdzi, że AMD Phoenix 2 ma CPUID (identyfikator procesora) A70F8x, podczas gdy CoelacanthDream podaje, że CPUID procesora to 0x00a70f80.

Rzekomy procesor Phoenix 2 z dwoma rdzeniami Zen 4 i czterema rdzeniami Zen 4c działa z klientem projektu przetwarzania rozproszonego MilkyWay@Home od początku marca, co wskazuje, że ktoś z AMD lub nawet spoza firmy już testuje chip. Może to oznaczać, że procesor zostanie wydany w nieodległej przyszłości, choć to tylko spekulacje. Plotki sugerują, że AMD ma wypuścić swoje APU Phoenix 2 w drugiej połowie 2023 roku.

Na razie wszelkie informacje na temat Phoenix 2 należy traktować z przymrużeniem oka, ponieważ AMD może mieć w przygotowaniu mnóstwo produktów i nie oznacza to, że wszystkie ujrzą światło dzienne. 

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Phoenix 2 - hybrydowy procesor od AMD dostrzeżony w sieci

 0