Piekło zamarzło. Realme umożliwi zmianę taktowania CPU w smartfonie

Piekło zamarzło. Realme umożliwi zmianę taktowania CPU w smartfonie

Firma Realme stawia naprawdę odważny krok. Ich nadchodzący smartfon, model GT5, ma zostać pierwszym, który oficjalnie będzie pozwalał na zmianę częstotliwości pracy CPU. Procesorem, który znajdzie się na pokładzie Realme GT5 będzie Snapdragon 8 Gen 2. Materiały dostępne w sieci wskazują, że smartfon umożliwi samodzielny wybór taktowania z predefiniowanymi ustawieniami.

Panel wydajności, czyli narzędzie Realme do zmiany taktowania CPU w smartfonie

Realme odważnym ruchem postanowiło się wyłamać. Firma ma bowiem wprowadzić do oferty smartfon, w którym użytkownicy będą mogli samodzielnie zmienić taktowanie CPU. Urządzeniem o którym mowa jest nadchodzący Realme GT5. Sercem tego modelu będzie procesor Snapdragon 8 Gen 2, czyli flagowy chip z oferty Qualcomma. Maksymalnym zegarem, z jakim może pracować ten układ jest 3,2 GHz dla pojedynczego rdzenia Cortex-X3. Z grafiki promocyjnej udostępnionej w serwisie Weibo wynika jednak, że posiadacze Realme GT5 samodzielnie będą mogli wybrać taktowanie CPU. Widzimy na niej część aplikacji, której nazwa tłumaczona jest jako "panel wydajności".

Z grafiki promocyjnej udostępnionej w serwisie Weibo wynika jednak, że posiadacze Realme GT5 samodzielnie będą mogli wybrać taktowanie CPU.

Panel wydajności w Realme GT5

Źródło: Weibo/Realme

 

Z przetłumaczenia zawartych na grafice informacji wynika, że możliwe będzie ustawienie niestandardowej częstotliwości do 3,2 GHz. Tym, co od razu rzuca się w oczy są predefiniowane opcje od 2,5 GHz do 3,2 GHz. Choć niewykluczone, że jest ich więcej, tylko nie zostały tutaj pokazane. Zanim jednak przejdziemy dalej warto przypomnieć częściową specyfikację Snapdragona 8 Gen 2. Chip ten posiada łącznie 8 rdzeni w konfiguracji 1 + 2 + 2 + 3. Pojedynczą jednostką jest tutaj wspomniany Cortex-X3 z zegarem do 3,2 GHz. Dalej mamy 2 jednostki Cortex-A715 (do 2,8 GHz) i taką samą ilość Cortex-A710 (do 2,8 GHz). Całość zamykają 3 rdzenie Cortex-A510 (do 2,0 GHz).

Konkretne taktowanie do konkretnej grupy rdzeni

W ujawnionym panelu wydajności Realme widzimy podział na 3 kategorie: "mały rdzeń", "duży" i "super rdzeń". Tuż pod nimi umieszczone są odpowiadające im zegary (zaznaczone na zielono). Powyżej znajduje się natomiast informacja, że "po włączeniu każdy rdzeń procesora będzie w wybranym zakresie częstotliwości". Wiele wskazuje zatem na to, że użytkownicy będą mogli samodzielnie przypisać konkretne taktowanie do konkretnej grupy rdzeni. Mimo wszystko grafika promocyjna zdradza dość mało szczegółów. Przede wszystkim nie wiemy, jak wysokie zegary będziemy mogli ustawić na poszczególnych rdzeniach. Raczej mało prawdopodobne, że w przypadku jednostek Cortex-A510 z domyślnym zegarem 2,0 GHz będzie można wybrać maksymalną opcję, czyli 3,2 GHz. Obecnie nie wiemy również czy będzie dostępna opcja samodzielnego wyboru częstotliwości bez korzystania z gotowych już trybów. Ciężko zatem na tę chwilę dokładnie stwierdzić, jak będzie działał panel wydajności od Realme.

Pozostaje też kwestia kultury pracy urządzenia. Jeśli za sprawą aplikacji możliwe będzie podniesienie zegarów to najpewniej wraz z tym urosną również temperatury. I oczywiście skróci się czas działania na baterii. Z kolei w drugą stronę, przy obniżeniu taktowania, smartfon powinien nagrzewać się mniej, a bateria powinna rozładowywać się wolniej. Na szczęście już 28 sierpnia Realme GT5 będzie miał swoją premierę w Chinach. Wówczas może poznamy więcej szczegółów na temat samodzielnej zmiany częstotliwości CPU w tym smartfonie.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Piekło zamarzło. Realme umożliwi zmianę taktowania CPU w smartfonie

 0