Pierwsze egzemplarze pickupa Tesla Cybertruck już wkrótce pojawią się na drogach

Pierwsze egzemplarze pickupa Tesla Cybertruck już wkrótce pojawią się na drogach

Na elektrycznego pickupa od Tesli czekamy już bardzo długo, jednak wszystko wskazuje na to, że Elon Musk w końcu wprowadzi Cybertrucka na rynek.

Kryzys półprzewodnikowy i pandemia koronawirusa opóźniły wiele projektów i dotknęły większość producentów samochodów. W przypadku Tesli i Elona Muska opóźnienia w stosunku do pierwotnych planów nie są jednak niczym niezwykłym i zaskoczeniem w tym przypadku byłoby terminowe wprowadzenie auta do sprzedaży. Elektryczny pickup Cybertruck, który został pokazany w 2019 r., miał trafić do sprzedaży w drugiej połowie 2019 r., jednak jak dotąd na obietnicach się kończyło. Inni producenci wysforowali się przez te lata tak daleko, że Cybertruck nie jest pierwszym elektrycznym pickupem, a raczej jednym z ostatnich. Samochody takie jak Ford F-150 Lightning, GMC Hummer EV czy Rivian R1T można już zobaczyć na amerykańskich drogach, a wśród planowanych nowości znajdziemy też Chevroleta Silverado EV oraz RAM 1500 Revolution, choć te modele mogą zostać wprowadzone już po nowości Tesli.

4 lata po szumnych zapowiedziach Tesla Cybetruck w końcu trafi do klientów. To miał być pierwszy elektryczny pickup, jednak konkurencja nie traciła czasu.

Wspomniane wyżej problemy wpływały też na problemy z zakończeniem prac nad bateriami formatu 4680. Tesla Model Y powinien mieć już je na pokładzie, ale ostatecznie firma musiała zadowolić się oryginalnymi 2170. Kilka tygodni temu, podczas zapowiedzi świeżych wyników finansowych (które mimo niekorzystnych plotek o ogromnych problemach ze spadkiem zainteresowania okazały się nadwyraz dobre), Elon Musk zdradził też przyszłość Cybertrucka. Wiemy już, że w Austin w Teksasie ruszyła produkcja akumulatorów formatu 4680, a obecna produkcja powinna wystarczyć na 1000 akumulatorów tygodniowo.

Cybertruck powinien trafić do produkcji w ograniczonych ilościach latem tego roku, jednak produkcja na dużą skalę ma rozpocząć się dopiero w przyszłym roku. Jak mówi Musk, wzrost produkcji jest zawsze bardzo powolny i spodziewa się, że to samo stanie się tutaj. Inni producenci samochodów również mają problemy z powolnym startem. Np. Ford F-150 Lightning rok temu miał już ponad 200 tys. rezerwacji, a w 2022 roku dostarczył zaledwie 13 tys. sztuk. Hummer EV ma ponad 90 000 rezerwacji, a do tej pory wyprodukował zaledwie 5000. Przy takim tempie produkcji obie firmy zrealizowałyby obecne rezerwacje za 15-18 lat. W przypadku Riviana jest nieco lepiej, mówi się o ponad 110 tysiącach rezerwacji, a ubiegłoroczna produkcja wyniosła 24 tysiące aut (4,5 roku, żeby sprostać obecnym rezerwacjom w dzisiejszym tempie). Nieznana jest liczba rezerwacji Cybertrucka, ale w ostatnich tygodniach zaczęły krążyć niepotwierdzone informacje o 1,6 miliona samochodów.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Pierwsze egzemplarze pickupa Tesla Cybertruck już wkrótce pojawią się na drogach

 0