Pierwsze konkrety na temat Ryzen 2 oraz Vega 11

Pierwsze konkrety na temat Ryzen 2 oraz Vega 11

James Prior, starszy menedżer produktu w AMD, ujawnił kilka pierwszych faktów dotyczących procesorów Ryzen 2 i kart graficznych Vega 11. Robi się interesująco.

Wszystko dzięki sklepowi OverclockersUK, który przeprowadził relację na żywo ze spotkania z Priorem. Przedstawiciel doprecyzował kilka zagadkowych dotąd kwestii. Zacznijmy od tego, że pojawiająca się w ostatnich plotkach karta graficzna Vega 11 nie jest dedykowanym akceleratorem, a po prostu topowym iGPU dla APU Raven Ridge z 11 blokami CU, czyli 704 procesorami strumieniowymi. Jak pamiętamy, na chwilę obecną AMD ma w ofercie tylko mobilne układy APU, gdzie w zależności od wariantu znajdziemy układ Vega 8 (512 SPU) lub Vega 10 (640 SPU). Kontynuując temat kart graficznych, dzięki rzeczonemu materiałowi dowiadujemy się również, iż wkrótce zostaną zwiększone dostawy desktopowych kart Vega 56 i Vega 64. Tutaj zabrakło jednak dalszych szczegółów, uwzględniając konkretne liczby.

Obecne płyty główne pozostaną kompatybilne zarówno z Ryzen 2000 (Zen+?), jak i Zen 2.

Tak czy inaczej, zdecydowanie ciekawiej przedstawiają się zagadnienia związane z kolejnymi procesorami Ryzen. Jak twierdzi Prior, prace nad nową wersją architektury rozpoczęto już w trakcie opracowywania pierwotnych modeli, znając ich kluczowe cechy. Wszystkich z pewnością ucieszy fakt, iż AMD zamierza wspierać podstawkę AM4 do 2020 roku, a co za tym idzie utrzymać kompatybilność z obecnymi płytami głównymi. Co ważne, okazuje się, że Zen 2 w nomenklaturze AMD nie będzie (nie jest) Ryzenem 2000, a nadejdzie najprawdopodobniej dopiero wraz z serią Ryzen 3000, podczas gdy wspomniany Ryzen 2000 to tylko obecna architektura z lekkimi usprawnieniami i najpewniej w litografii 12 nm FinFET, czyli produkt zrealizowany na wzór intelowskiego "tick-tock". Cóż, wygląda na to, że mamy na co czekać.

Podczas wywiadu zadano jeszcze pytania o HDMI 2.1, mikroarchitekturę Navi i współpracę z Intelem. Niestety w tym przypadku przedstawiciel AMD udzielił tylko wymijających, ogólnikowych odpowiedzi. 

Pokaż / Dodaj komentarze do: Pierwsze konkrety na temat Ryzen 2 oraz Vega 11

 0