Pierwsze moduły pamięci A-die od Samsunga zwiastują niskie ceny

Pierwsze moduły pamięci A-die od Samsunga zwiastują niskie ceny

Kiedy na początku maja tego roku dowiedzieliśmy się, że Samsung kończy z produkcją kości B-die, wiele osób poczuło się rozczarowanych, ponieważ te były bardzo cenione przez entuzjastów i overclockerów. Od tej decyzji nie było już jednak odwrotu, tym bardziej, że planowana było ona od zeszłego roku, bo koreański gigant chciał w końcu porzucić 20 nm pamięci B-die na rzecz nowszych A-die, które bazują na bardziej zaawansowanej 10 nm litografii. Niestety jak na razie produkty na kościach A-die wciąż są rzadkością i nie mamy wystarczającej ilości danych, by jednoznacznie orzec, czy wypadają one lepiej, czy też gorzej od poprzedników w zakresie OC i innych parametrów. To jednak wkrótce może ulec zmianie.

Koreański gigant w końcu porzucił cenione 20 nm pamięci B-die na rzecz nowszych A-die, które bazują na bardziej zaawansowanej 10 nm litografii.

Pierwsze moduły pamięci A-die od Samsunga zwiastują niskie ceny

DDR4 od Samsunga, oparte na kościach A-die, zostały dostrzeżone przez czytelnika Hardwareluxxx i zidentyfikowano je po numerze partii M378A4G43AB2-CVF. Są to pamięci o pojemności 32 GB składające się z dwóch modułów (dual-rank). Warto przypomnieć, że producent obiecywał, że kości A-die przyniosą większe pojemności na moduł, więc taki rozmiar RAM dla pierwszych produktów nie powinien dziwić. Prędkość modułu kształtuje się na poziomie 2933 MHz, timingi wynoszą CL21-21-21, a napięcie operacyjne to 1,2 V. O ile prędkości pamięci wydają się być przyzwoite, to jednak opóźnienia pozostawiają nieco do życzenia, ale trzeba pamiętać, że A-die dopiero zaczynają swoją ekspansję na rynku i zapewne z czasem parametr ten ulegnie poprawie.

Tu dochodzimy jednak do być może najważniejszej kwestii odnośnie kości A-die, czyli ceny. MemoryCow, sklep z Wielkiej Brytanii specjalizujący się w sprzedaży pamięci i nośników danych, wystawił moduł Samsung M378A4G43AB2-CVF za 128,33 GBP, czyli jakieś 620 zł. Oznacza to, że jest to obecnie najtańszy moduł DDR4-2933 o pojemności 32 GB na rynku, gdyż charakteryzujące się identyczną specyfikacją pamięci od Crucial kosztują kilkadziesiąt złotych więcej. Jest to bardzo dobra wiadomość zwiastująca jeszcze niższe ceny za RAM, choć zapewne wiele osób wciąż żałować będzie wycofania się przez Samsunga z kości B-die. Ciekawi jednak jesteśmy, jak A-die sprawdzą się w testach i liczymy na to, że wkrótce będziemy mogli się o tym przekonać.

Pokaż / Dodaj komentarze do: Pierwsze moduły pamięci A-die od Samsunga zwiastują niskie ceny

 0