Pierwsze procesory Ryzen 3000 w ofercie internetowych sklepów

Pierwsze procesory Ryzen 3000 w ofercie internetowych sklepów

Jeśli podobnie jak my z cierpliwością wyczekujecie premiery trzeciej generacji stacjonarnych procesorów Ryzen, to zapewne zainteresuje Was, że te zaczynają pojawiać się już w pierwszych sklepach internetowych. Zanim jednak wgryziemy się w ten temat nieco głębiej, trzeba podkreślić, że oferty te mogą być zwykłym clickbaitem, budującym zainteresowanie wokół tych sprzedawców, którzy zdecydowali się na tzw. placeholder w oparciu o dotychczasowe przecieki. Zarówno bowiem wietnamski, jak i turecki sklep internetowy, zamieściły nazwy i szczegóły specyfikacji nadchodzących procesorów AMD, które bazować będą na 7 nm architekturze Zen 2. Ich oferty CPU Ryzen 9 3800X, Ryzen 7 3700X i Ryzen 5 3600X dostrzeżono na forum portalu TechPowerUp, co sprawiło, że szybko zrobiło się o nich głośno (więc zamierzony efekt został zrealizowany).

Wietnamski, jak i turecki sklep internetowy, zamieściły nazwy, specyfikację, a także ceny nadchodzących procesorów AMD, które bazować będą na 7 nm architekturze Zen 2.

No dobra, ale przejdźmy w końcu do konkretów. Flagowy model Ryzen 9 3800X według zamieszczonych ofert może pochwalić się naprawdę imponującą specyfikacją z 16 rdzeniami i 32 wątkami oraz bazowym taktowaniem wynoszącym 3,9 GHz, które w trybie Turbo Wzrasta do 4,7 GHz. Co warto podkreślić, otrzymać mamy tu 16 rdzeni przy TDP wynoszącym tylko 125 W. Turecki sklep podaje także szczegóły Ryzena 7 3700X, który wyposażony ma być w 12 rdzeni i 24 wątki, a jego prędkości to 4,2 GHz bazowo i 5,0 GHz w trybie Turbo. Ten sam sprzedawca ujawnia również, że Ryzen 5 3600X pochwalić będzie mógł się 8 rdzeniami i 16 wątkami, a jego częstotliwości taktowania to odpowiednio 4,0 GHz i 4,8 GHz. Nie da się ukryć, że zapowiada się to bardzo dobrze i jeśli informacje te znajdą odzwierciedlenie w rzeczywistości, AMD zapewne uda się przeciągnąć na swoją stronę jeszcze większe grono pecetowców (szczególnie w obliczeniu absencji 10 nm CPU Intela).

Ujawnione specyfikacje wszystkich trzech procesorów budzą jednak pewne podejrzenia, które sprawiają, że podchodzimy do nich ze stosownym dystansem. A chodzi o to, że te praktycznie w 100% pokrywają się z tym, co podawało pod koniec zeszłego roku AdoredTV, kiedy to było jeszcze zbyt wcześnie, by znana była finalna specyfikacja tych procesorów (w szczególności ich częstotliwości taktowania) i niewykluczone, że oba sklepy postanowiły wykorzystać te informacje do opisania oferty w zakresie nowych Ryzenów. Z drugiej strony oznaczenie na pudełku modelu Ryzen 9 sugerować może, że coś jest na rzeczy. Ocenę więc pozostawiamy Wam, ale na szczęście na weryfikację tych informacji nie przyjdzie nam już zbyt długo czekać, ponieważ oficjalna prezentacja serii Ryzen 3000 spodziewana jest już pod koniec maja na targach Computex.     

Pokaż / Dodaj komentarze do: Pierwsze procesory Ryzen 3000 w ofercie internetowych sklepów

 0