Pierwsze przecieki na temat specyfikacji kart GeForce RTX 3080 i RTX 3070

Pierwsze przecieki na temat specyfikacji kart GeForce RTX 3080 i RTX 3070

W sieci pojawił się właśnie wyciek, ujawniający domniemaną specyfikację pierwszych kart graficznych z serii GeForce RTX 30xx, które wyposażone mają być w układy graficzne z rodziny Ampere. Zanim przejdziemy jednak do szczegółów, warto wyraźnie podkreślić, że prezentowane tu informacje traktować trzeba jak zwykłe plotki, których wiarygodność jest mocno wątpliwa. Niemniej jednak, ich źródłem nie jest anonimowy forumowicz, a chiński portal MyDrivers, a co więcej bardzo podobne doniesienia pojawiły trzy dni temu. W miniony piątek (17 stycznia) użytkownik Twittera znany jako KittyCorgi podzielił się wstępnymi informacjami na temat dwóch nadchodzących GPU z rodziny Ampere: GA103 oraz GA104. Pierwszy z tych układów trafić ma do high-endowych modeli z serii RTX 3080, a drugi do kart z półki niżej, czyli RTX 3070.

Użytkownik Twittera znany jako KittyCorgi podzielił się wstępnymi informacjami na temat dwóch nadchodzących GPU z rodziny Ampere: GA103 oraz GA104.

Przeciek opublikowany przez portal MyDrivers nie odnosi się w żaden sposób do wspomnianego  tweeta, co sugerować może, że pozyskany został z innego źródła, ale niewykluczone jest także, że ktoś postanowił celowo pominąć KittyCorgi, nie przyznając mu należnych zasług. Przejdźmy jednak do konkretów, jeśli wierzyć ujawnionym tu danym, GPU o nazwie GA103 wyposażone będzie w 60 jednostek SM (multiprocesory strumieniowe Ampere), a układ GA104 otrzymać ma ich 48. Warto zauważyć, że taki schemat nazewnictwa wydaje się dość dziwny, ponieważ NVIDIA dotychczas korzystała z parzystych liczb dla swoich high-endowych GPU, a w tym przypadku ma to być 103.

Zakładając jednak, że przecieki te mówią prawdę, to w takim przypadku GA103 napędzać będzie topowe karty graficzne NVIDII z serii GeForce RTX 3080, a GA104 wykorzystywany będzie w modelach GeForce RTX 3070. Podobnie miało to miejsce w przypadku pierwszych Turingów, gdzie GeForce RTX 2080 bazował na TU104, a GeForce RTX 2070 na TU106, choć uległo to zmianie wraz z pojawieniem się wariantów SUPER. Plotka wspomina także o 320-bitowej magistrali pamięci dla RTX 3080, co pozwoli na wykorzystanie 10/20 GB konfiguracji pamięci. Warto podkreślić także, że NVIDIA jeszcze nie potwierdziła nawet, że Ampere będzie kolejną generacją napędzającą karty graficzne GeForce. Nazwa ta pojawia się w tym kontekście jedynie w przeciekach i nieoficjalnych doniesieniach, Zieloni mogą nas więc jeszcze zaskoczyć i zdecydować się na nazwę Hopper, która także przewijała się w plotkach. Spodziewamy się, że NVIDIA odsłoni karty w tym zakresie w trakcie swojej prezentacji na GTC 2020, które rozpoczyna się 22 marca.

Pokaż / Dodaj komentarze do: Pierwsze przecieki na temat specyfikacji kart GeForce RTX 3080 i RTX 3070

 0