Pierwsze przecieki odnośnie desktopowych APU AMD Ryzen 4000

Pierwsze przecieki odnośnie desktopowych APU AMD Ryzen 4000

Mobilne APU AMD z serii Ryzen 4000 (nazwa kodowa Renoir) właśnie debiutują w pierwszych laptopach, więc następne w kolejce powinny być stacjonarne układy z tej rodziny. Tak też sugerują najnowsze przecieki, ponieważ znany hardware’owy śledczy, podpisujący się na Twitterze jako @_rogame, odkrył ślady nowych desktopowych APU AMD. W gruncie rzeczy tylko tych układów brakuje Czerwonym do pełnego portfolio 7 nm procesorów, ponieważ jedynie stacjonarne APU firmy nie doczekały się jeszcze przesiadki na architekturę Zen 2. Obecne desktopowe APU z serii Ryzen 3000 (nazwa kodowa Picasso) wciąż bazują bowiem na technologii Zen+ i produkowane są w 12 nm procesie technologicznym od GlobalFoundries. Przeskok na 7 nm w tym przypadku powinien zaowocować znaczącymi poprawami względem poprzedników.

Mobilne APU AMD z serii Ryzen 4000 (nazwa kodowa Renoir) właśnie debiutują w pierwszych laptopach, więc następne w kolejce powinny być stacjonarne układy z tej rodziny.

@_rogame odkrył bliżej niezidentyfikowany procesor i nie znamy jeszcze nawet jego konfiguracji rdzeni i wątków, ale istotną wskazówką jest tu TDP na poziomie tylko 35 W. Co prawda, możemy mieć tu także do czynienia z nowym Athlonem lub procesorem z serii Ryzen 3 lub Ryzen 5 GE, zoptymalizowanym pod kątem efektywności energetycznej, ale według źródła przecieku najbardziej prawdopodobną opcją wydają się być APU Ryzen 3 4200GE lub Ryzen 3 4100GE. Warto przypomnieć, że dotychczasowe desktopowe APU ograniczały się do czterech rdzeni, a Athlony do jedynie dwóch rdzeni. Bazowa prędkość CPU w tym przypadku ma wynosić 3 GHz, a wydajność tej jednostki kształtuje się na poziomie gdzieś pomiędzy mobilnymi Ryzen 5 4600U i Ryzen 7 4700U. W tym przypadku nie znamy szczegółów iGPU, ale to zdaje się pracować z taktowaniem 1200 MHz i wypadło słabiej niż Vega z 6 CU w obecnych układach Renoir. Desktopowe APU Ryzen 4000 przetestowane zostało na płycie głównej AMD o nazwie kodowej Artic, co wskazywać może na nowy chipset. Procesor sparowany był zaś z pamięciami DDR4-3200, co jednoznacznie sugeruje stacjonarny model.   

To jednak nie wszystko, ponieważ w UserBenchmark pojawił się procesor AMD oznaczony jako PD340SC5M4MFH_37/34_Y. Odszyfrowując tę nazwę kodową możemy wyciągnąć kilka ciekawych informacji. Po pierwsze jest to desktopowy procesor pod podstawkę AM4. Jego bazowe taktowanie to 3,4 GHz, a w trybie boost osiąga 3,7 GHz. CPU należy do serii Ryzen C5, które odnosi się do 65 W rodziny Raven-G. Znajdziemy tu 4 rdzenie i 8 wątków, a także 4 MB pamięci cache L3 i 2 MB cache L2. Najprawdopodobniej mamy tu do czynienia z następcą popularnego Ryzena 3 3400G, ale z racji tego, że jest to wczesna próbka inżynieryjna, jego zegary są niższe niż poprzednika. Jeśli zaś chodzi o wydajność, to UserBenchmark sugeruje nieco słabsze wyniki niż w Ryzenie 5 3400G, co wynika jednak z niskich prędkości. Nie wiemy jeszcze, kiedy AMD zdecyduje się na wypuszczenie nowych desktopowych APU, ale zapewne przyjdzie nam na nie poczekać kilka dobrych miesięcy.

Pokaż / Dodaj komentarze do: Pierwsze przecieki odnośnie desktopowych APU AMD Ryzen 4000

 0