Pierwszy dysk SSD Intel Optane – wyciekła specyfikacja

Pierwszy dysk SSD Intel Optane – wyciekła specyfikacja

Intel pracuje nad tym, aby jeszcze w tym roku wprowadzić do sprzedaży pierwsze dyski Optane. Jest na to spora szansa, bo właśnie wyciekła specyfikacja pierwszego z nich.

Optane to nowy rodzaj dysków SSD, stworzony przy użyciu pamięci 3D Xpoint. Powstały one przy współpracy firm Intel oraz Micron i mają być dużo szybsze od aktualnie dostępnych rozwiązań. Co więcej, jeden dysk może jednocześnie pełnić rolę pamięci masowej, jaki i pamięci RAM. Tak przynajmniej utrzymuje Intel. Pierwsze modele mają zadebiutować jeszcze w tym roku. Na razie w małych pojemnościach, ale trzeba pamiętać, że to zupełnie nowa technologia, która dopiero rozpoczyna swój żywot.

Tymczasem wyciekła specyfikacja pierwszego dysku Intel Optane o nazwie DC P4800X. Jeśli informacje się potwierdzą, to urządzenie będzie oferowane w pojemności 375 GB. Nie to jest jednak najważniejsze. Imponujące wydają się szczególnie prędkości maksymalne, które mają wynosić odpowiednio 2400 MB/s w przypadku odczytu i 2000 MB/s przy zapisywaniu danych. To kilkukrotnie więcej niż osiągają tradycyjne dyski SSD, ale wciąż dużo mniej niż Intel obiecywał. Trzeba jednak pamiętać, że to pierwszy model dysku Optane i technologia z pewnością będzie się z czasem rozwijać.

Dysk ma wykorzystywać interfejs PCI-Express 3.0 x4. W specyfikacji można znaleźć informację o możliwości 30-krotnego, pełnego zapisania dysku dziennie (DWDP – disk writes per day) oraz 12 petabajtach (12 tys. TB) zapisu ogólnego (TBW – total bytes written). Jeśli się to potwierdzi, to takie urządzenie będzie w stanie działać przez wiele lat bez usterki. Ale wiadomo, że podawana przez producenta specyfikacja nie zawsze pokrywa się w późniejszych testach, więc lepiej podchodzić do tych informacji z pewną ostrożnością. Cena dysku nie jest jeszcze znana, tak samo, jak dokładna data premiery.

Pokaż / Dodaj komentarze do: Pierwszy dysk SSD Intel Optane – wyciekła specyfikacja

 0