Pierwszy konsumecki dysk SSD PCIe 5.0 przetestowany. Wysoka wydajność za cenę hałasu

Pierwszy konsumecki dysk SSD PCIe 5.0 przetestowany. Wysoka wydajność za cenę hałasu

Japoński entuzjasta technologii @momomo_us jako jeden z pierwszych zainstalował, a następnie przetestował dysk SSD PCIe Gen5. Wygląda na to, że wysokie prędkości sięgające 10 GB/s okupione są tu pewną, dość wysoką ceną. 

CFD Gaming rozpoczęło na rynku japońskim sprzedaż swoich pierwszych dysków SSD NVMe zgodnych z najnowszym standardem PCI Express. Chociaż platformy obsługujące tę technologię były dostępne dla konsumentów przez ponad rok, producenci dysków SSD nie spieszyli się z wypuszczeniem ich na rynek. Ba, nawet po tym, jak AMD udostępniło pierwsze platformy obsługujące ten standard, a Intel wprowadził drugą generację CPU z PCIe Gen5, musieliśmy czekać kilka miesięcy na debiut dysku z tym interfejsem. 

Japoński entuzjasta technologii @momomo_us jako jeden z pierwszych zainstalował, a następnie przetestował dysk SSD PCIe Gen5.

Dysk o pojemności 2 TB od firmy CFD jest pierwszym, jaki trafił na rynek, konkretnie w Japonii, ale zapewne w najbliższych tygodniach otrzymamy więcej opcji. Aby rozwiązać problem przegrzewania się kontrolera, producent zastosował w tym przypadku radiator z małym wentylatorem. Nie jest jasne, czy ten SSD może być używany z radiatorem płyty głównej, bez aktywnego chłodzenia. 

Pierwszy konsumecki dysk SSD PCIe 5.0 przetestowany. Wysoka wydajność za cenę hałasu

Jak wykazał @momomo_us, podczas testów wentylator działał z bardzo dużą prędkością, generując przy tym znacznie większy hałas niż cooler procesora Inttel Core i7-13700K, który był używany w tym teście. Jest to prawdopodobnie spowodowane dużym obciążeniem podczas testowania nośnika danych i zapewne podczas zwykłego użytkowania wentylator chłodzący dysk nie będzie ciągle chodził na tak wysokich obrotach, ale w momencie kopiowania/zapisywania dużej ilości danych może to być niezwykle irytujące

Pierwszy konsumecki dysk SSD PCIe 5.0 przetestowany. Wysoka wydajność za cenę hałasu

Szybki test w benchmarku CrystalDiskMark potwierdza, że SSD może z łatwością przekroczyć prędkość sekwencyjnego odczytu i zapisu 10 GB/s, czyli dokładnie tak, jak obiecał producent. Należy jednak zauważyć, że mniejsza pojemność będzie miała nieco niższe prędkości zapisu (~9,5 GB/s). Nas jednak bardziej interesuje, jak nośnik poradzi sobie w testach symulujących rzeczywiste użytkowanie. 

Dysk CFD o pojemności 2 TB jest już dostępny w Japonii za około 1650 zł.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Pierwszy konsumecki dysk SSD PCIe 5.0 przetestowany. Wysoka wydajność za cenę hałasu

 0