Pierwszy na świecie gamingowy laptop na platformie AMD z Linuxem już dostępny

Pierwszy na świecie gamingowy laptop na platformie AMD z Linuxem już dostępny

Prawdopodobnie pierwszy na świecie laptop gamingowy z systemem Linux, który opiera się wyłącznie na platformie AMD, trafił do sprzedaży.

Sukces Steam Deck otworzył drogę dla gamingowych produktów opartych o system Linux i podzespoły AMD.

Laptop Sirius 16 Gen 1 od firmy Tuxedo Computers oparty jest w całości na platformie AMD i wyposażony w procesory Ryzen 7 7840HS (Phoenix) oraz RX 7600M XT. Chociaż dysponuje imponującym wyposażeniem, jego możliwości gamingowe zależą od gotowości Linuxa do obsługi gier. Niektórzy mogą kręcić nosem patrząc na układ RX 7600M XT, jednak trzeba pamiętać, że jest to wydajne GPU, wykorzystywane nawet w najnowszych konstrukcjach. Najważniejszym powodem wyboru sprzętu AMD przez Tuxedo był system operacyjny Linux. Dzięki Steam Deck, karty graficzne AMD oferują prawdopodobnie najlepsze wsparcie spośród wszystkich trzech dostawców grafiki do gier.

Tuxedo Sirius 16 oferuje ośmiordzeniowy procesor Ryzen 7 7840HS Zen 4 i układ graficzny RX 7600M XT Navi 33.

Połączenie procesora graficznego AMD z APU Ryzen wydaje się być oczywiste dla nowego laptopa Sirius 16. To połączenie otwiera również drzwi do prostszej obsługi sterowników graficznych. Dzięki przełącznikowi MUX, laptop może płynnie przełączać się między zintegrowaną grafiką APU a oddzielnym procesorem graficznym, co jest przydatne w sytuacjach, w których gry nie są używane. Karta specyfikacji wspomina również o „hybrydowym trybie graficznym”, jednak nie jest to jasne, czy oznacza to możliwość współpracy Radeon 780M iGPU z kartą 7600M XT.

Sirius 16 pozwala na rozbudowę pamięci do maksymalnie 96 GB DDR5 taktowanej zegarem 5600 MHz, choć ta opcja może wydawać się nieco przesadzona. Dzięki dwóm gniazdom M.2 na dyski SSD o rozmiarze 2280, laptop może być wyposażony w znaczną ilość pamięci. Tuxedo oferuje fabrycznie dyski takie jak Samsung 990 Pro 4 TB oraz Crucial P3 Plus 4 TB, a nawet możliwość rozbudowy do 8 TB pamięci masowej.

Standardowo Sirius 16 jest wyposażony w system Tuxedo OS (oparty na Ubuntu), ale dostępne są także wersje z Ubuntu, Kubuntu i Ubuntu Budgie. Laptop będzie dostępny w sprzedaży od 8 grudnia, a standardowa konfiguracja z 16 GB pamięci RAM i 500 GB pamięci masowej kosztować będzie 1699 euro. 

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Pierwszy na świecie gamingowy laptop na platformie AMD z Linuxem już dostępny

 0