Pierwszy na świecie traktor napędzany... krowim łajnem. To może być rewolucja

Pierwszy na świecie traktor napędzany... krowim łajnem. To może być rewolucja

Brytyjska firma stworzyła pionierski traktor, który może być rewolucją gry w branży rolniczej dążącej do zielonej energii. 

Przełomowy ciągnik napędzany krowim łajnem o mocy 270 koni mechanicznych ma działać na równi z odpowiednikami napędzanymi zwykłymi silnikami wysokoprężnymi. „Ciągnik T7 napędzany ciekłym metanem to prawdziwa nowość na świecie i kolejny krok w kierunku dekarbonizacji światowego rolnictwa i urzeczywistnienia gospodarki o obiegu zamkniętym” — powiedział Chris Mann, współzałożyciel Bennamann, firmy zajmującej się produktami wykorzystującymi energię metanu. Metan z krowiego obornika, według firmy, może być po prostu wykorzystany do produkcji paliwa, umożliwiając bardziej cyrkularny model ekonomiczny.

Na ulicach miast rewolucję mają wprowadzić auta elektryczne i wodorowe. Na wsi natomiast ciągniki będą korzystać z dobrodziejstw... krowich odchodów i metanu.

Ślad węglowy gospodarstwa jest istotnym czynnikiem determinującym jego zrównoważony rozwój. Ponadto rolnicy nadal chcą mieć mocne ciągniki, które mogą pracować bez przerwy.  Dlatego najlepszymi dostępnymi obecnie opcjami zapewniającymi lepsze osiągi maszyny przy jednoczesnym obniżeniu emisji i kosztów eksploatacji są gaz ziemny, a w szczególności biometan. Podczas testu przeprowadzonego na farmie w hrabstwie Cornwall w południowo-zachodniej Anglii emisja dwutlenku węgla została zmniejszona z 2500 ton do 500 ton w ciągu zaledwie jednego roku. W magazynie biometanu znajdującym się na farmie odpady pochodzące ze stada liczącego zaledwie 100 krów zostały przekształcone w metan.  Zbiornik kriogeniczny ciągnika zapewnia taką samą moc jak olej napędowy, ale przy znacznej redukcji emisji. Firma twierdzi, że poprawi ogólny zrównoważony rozwój gospodarstwa, a jednocześnie ponad dwukrotnie zwiększy autonomię w porównaniu z projektem CNG. 

Ciągnik ma czterokrotnie większą pojemność paliwa niż T6 Methane Power CNG, poprzedni model ciągnika firmy. W ciągniku T7 Methane Power LNG innowacyjne nieodpowietrzane zbiorniki kriogeniczne firmy Bennamann utrzymują metan w stanie ciekłym w  temperaturze -162°C , tworząc nowe źródło czystej energii.  Dodatkowo, ze względu na zdolność tej technologii do transportu LNG, podobnie jak w przypadku transportu oleju napędowego, farmy bez możliwości wytwarzania LNG na miejscu mogą nadal korzystać z jej zalet. Pozwala również na elastyczne tankowanie w terenie.

Zgodnie z komunikatem prasowym firmy, wprowadzenie na rynek "T7 Methane Power LNG", pierwszego na świecie ciągnika zasilanego płynnym metanem, stanowi kolejny ważny punkt zwrotny we współpracy pomiędzy Bennamann i New Holland, producentem maszyn rolniczych.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Pierwszy na świecie traktor napędzany... krowim łajnem. To może być rewolucja

 0