Pierwszy niezależny test AMD Ryzen 7 1700X – wyniki są przeciętne

Pierwszy niezależny test AMD Ryzen 7 1700X – wyniki są przeciętne

Irański serwis ShahrSakhtafzar opublikował przed momentem test procesora AMD Ryzen 7 1700X, który jest najprawdopodobniej pierwszym materiałem tego typu dostępnym w Internecie. Zaprezentowane wyniki pomiarów nie powalają. 

Ośmiordzeniowiec spod szyldu AMD został sprawdzony w kilku popularnych, choć może nie najnowszych grach, jak również w czysto syntetycznych aplikacjach o dość różnorodnej charakterystyce. Począwszy od skrojonego z myślą o graczach 3DMark Fire Strike, poprzez bazujący na silniku Cinema 4D program Cinebench R15, a skończywszy na teście przepustowości pamięci zaszytym w narzędziu AIDA64. Na wykresach reprezentanta linii Ryzen 7 zestawiono z pięcioma jednostkami Intela o różnym stażu rynkowym i możliwościach. W stawce znalazł się więc nie tylko najpotężniejszy z intelowskich czterordzeniowców model Core i7-7700K, ale też dwóch jego poprzedników - Core i7-6700K oraz Core i7-4770K. Ponadto, do rywalizacji z nowością od Czerwonych oddelegowano dwa potężne układy z sektora hi-end desktop - dziesięciordzeniowego Core i7-6950X oraz ośmiordzeniowego Core i7-5960X. Niestety, przedstawione wyniki dla wielu osób wyczekujących Ryzena mogą być przysłowiowy zimny prysznic.

Zgodnie z większością wcześniejszych przecieków, Ryzen 7 okazał się być świetnym procesorem do benchmarków. W mocno wałkowanym ostatnimi czasy Cinebench R15 najnowszy procesor AMD uległ jedynie kosztującemu blisko czterokrotnie więcej i oferującemu dwa rdzenie ekstra modelowi Core i7-6950X, wyprzedzając zarazem z dużym spokojem strukturalnie zbliżonego Core i7-5960X. Taki rozkład sił powtórzył się ponadto w 3DMark Fire Strike, natomiast we wbudowanym benchmarku CPU-Z nowość zdołała wspiąć się nawet na sam szczyt stawki. I to z ponad 12% przewagą nad drugim tym razem Core i7-6950X. Przechodząc do mniej pozytywnych informacji, należy zwrócić uwagę na bardzo niską częstotliwość taktowania pamięci wykorzystaną w AIDA64, która sugeruje możliwość wystąpienia problemów z kontrolerem opisywanych w doniesieniach z przeszłości. Co więcej, kompletnie zawodzą osiągi w grach. O ile wiadomym było, że Ryzen 7 może nie sprostać na tym polu wysoko taktowanemu Core i7-7700K, o tyle pozostanie w tyle za niespełna czteroletnim Core i7-4770K należy rozpatrywać w kategorii sensacji.

Oczywiście nie można wykluczać błędu ze strony testera - źle dobranej metodologii czy platformy. Cały tekst napisano w języku perskim, co z oczywistych przyczyn wyklucza możliwość jego sprawnej interpretacji. Tak czy inaczej, poniżej możecie rzucić okiem na przytaczane przeze mnie wykresy. Test wykonano na platformie z kartą grafiki Nvidia GeForce GTX 980, wykorzystując sampel inżynieryjny procesora AMD Ryzen, który to jednak pracował ponoć z częstotliwością 3,4 GHz wzrastającą do 3,8 GHz dzięki Boost, stanowiąc ekwiwalent egzemplarzy przeznaczonych do sprzedaży detalicznej.

Pokaż / Dodaj komentarze do: Pierwszy niezależny test AMD Ryzen 7 1700X – wyniki są przeciętne

 0