Pierwszy smartfon z Androidem zadebiutował 10 lat temu. Pamiętacie go?

Pierwszy smartfon z Androidem zadebiutował 10 lat temu. Pamiętacie go?

Smartfony są obecnie ważną częścią naszego życia i trudno sobie wyobrazić funkcjonowanie bez wielu oferowanych przez nie opcji, znacznie ułatwiających nam codzienną aktywność. Urządzeniami mającymi dla nas szczególne znaczenie i okazującymi się często pierwszym wyborem, są te wyposażone w Androida, które znajdują się w kieszeni zdecydowanej większości ludzi na świecie. Wspominamy o tym nieprzypadkowo, bo właśnie obchodzimy okrągłą dziesiątą rocznicę pojawienia się pierwszego smartfona wyposażonego w mobilny system Google. HTC Dream, znany także jako Era G1, bo o nim właśnie mowa, trafił do sprzedaży we wrześniu 2008 roku (w Polsce pojawił się kilka miesięcy później, a dokładniej w lutym 2009 roku w ofercie nieistniejącej już sieci komórkowej Era).

23 września 2008 do masowej sprzedaży trafił pierwszy smartfon wyposażony w Androida.

Pierwszy smartfon z Androidem zadebiutował 10 lat temu. Pamiętacie go?

Ciekawie na tle dzisiejszych standardów prezentuje się oczywiście specyfikacja telefonu. HTC Dream, pracujący pod kontrolą Androida w wersji 1,6 Donut, posiadał jedynie 3,17-calowy wyświetlacz TFT chroniony przez Gorille Glass, a całość napędzał jednordzeniowy procesor Qualcomm MSM7201A z taktowaniem 528 MHz wspomagany przez 192 MB pamięci RAM. Szału nie było również, jeśli chodzi o aparat, ponieważ zastosowano tutaj matrycę 3,2 Mpx, z kolei bajery w postaci podwójnych czy potrójnych kamer nie śniły się wówczas nawet największym marzycielom. Przy okazji warto podkreślić, iż smartfon nie był typowym przedstawicielem aktualnych komórek z dość prostego powodu - na dole obudowy posiadał tradycyjne przyciski odpowiadające m.in. za odbieranie bądź odrzucanie połączeń, a dodatkowo zastosowano tu wysuwaną klawiaturę.

W porównaniu do dzisiejszych flagowców wyposażonych w 6, a nawet 8 GB pamięci RAM czy posiadających superszybkie procesory ten model wypada wręcz śmiesznie, ale takie były początki drogi, jaką przeszły urządzenia, bez których dziś nie wyobrażamy sobie życia. Swoją drogą widoczny jest tu pewien trend, a mianowicie w przeszłości producenci telefonów prześcigali się w tworzeniu jak najmniejszych konstrukcji, a dzisiaj trwa wojna na to, kto wypuści sprzęt z największym, ledwo mieszczącym się w kieszeni ekranem. Wracając jednak do HTC Dream, pamiętacie to urządzenie, a może sami z niego korzystaliście? Koniecznie dajcie znać w komentarzach!

Pokaż / Dodaj komentarze do: Pierwszy smartfon z Androidem zadebiutował 10 lat temu. Pamiętacie go?

 0