Europa, dzięki Jupiterowi, innowacyjnemu systemowi HPC będącemu w budowie w kampusie Forschungszentrum Jülich w Niemczech, ma dołączyć do ekskluzywnej ligi posiadaczy superkomputerów do obliczeń eksaskalowych. Projekt dysponuje budżetem w wysokości 273 000 000 euro i planowany jest tu intrygujący wybór procesorów w modułach przetwarzających ogólnego przeznaczenia.
Niemiecki Jupiter
EuroHPC JU, europejskie konsorcjum zajmujące się superkomputerami, ogłosiło niedawno podpisanie umowy na zakup superkomputera Jupiter. Ten będzie pierwszym europejskim superkomputerem eksaskalowym o możliwościach obliczeniowych rzędu jednego eksaflopa, co odpowiada miliardowi miliardów obliczeń na sekundę.
EuroHPC JU, europejskie konsorcjum zajmujące się superkomputerami, ogłosiło podpisanie umowy na zakup superkomputera Jupiter.
Jupiter zostanie zbudowany przez europejskie konsorcjum przetargowe pod przewodnictwem przedsiębiorstwa Eviden we współpracy z „firmą superkomputerową” ParTec, z wykorzystaniem dynamicznej architektury modułowej. Architektura ta składa się z „wysoce skalowalnego modułu wspomagającego” opartego na akceleratorach graficznych NVIDII i pokrewnych technologiach, ściśle zintegrowanego z modułem klastra ogólnego przeznaczenia.
Arm zamiast x86
Tzw. Cluster Module będzie wykorzystywał procesory Rhea opracowane przez SiPearl, oparte na designie CPU Arm Neoverse V1. Nie jest to jednak typowy procesor SoC, jak w smartfonie, ponieważ konstrukcja Neoverse V1 została zaprojektowana specjalnie dla aplikacji HPC i może pochwalić się 72 rdzeniami, obsługą zarówno pamięci HBM2e, jak i DDR5, a także 160 MB pamięci podręcznej.
Większość najpotężniejszych superkomputerów na świecie opiera się obecnie na procesorach x86 od Intela lub AMD i tylko jeden system HPC w pierwszej dziesiątce bazuje się na układach Arm. EuroHPC JU podkreśla, że procesory Rhea mogą zaoferować „wyjątkowo wysoką przepustowość pamięci”. Ponadto są „zaprojektowane w Europie” i opracowane w ramach Europejskiej Inicjatywy na rzecz Procesorów (EPI).
Zdaniem konsorcjum zoptymalizowany projekt Rhei dostosuje Jupiter specjalnie do przeprowadzania złożonych symulacji. Ten eksaskalowy superkomputer zostanie wykorzystany do tworzenia „wysoce precyzyjnych” modeli złożonych systemów i aplikacji AI, służących zarówno badaniom naukowym, jak i przemysłowi prywatnemu. Superkomputer oparty na technologii Arm będzie używany do uczenia wielkojęzykowych modeli sztucznej inteligencji, symulowania materiałów, generowania cyfrowych bliźniaków ludzkiego serca i mózgu, symulowania systemów klimatycznych obejmujących całą planetę i nie tylko.
Instalacja w przyszłym roku
Instalacja Jupitera rozpocznie się na początku 2024 r., a użytkownicy wkrótce będą mieli możliwość przygotowania i przetestowania systemu w ramach programu wczesnego dostępu. Konsorcjum EuroHPC JU, prawny właściciel systemu, zobowiązuje się do ścisłej współpracy pomiędzy różnymi zainteresowanymi stronami w celu stworzenia i skonfigurowania najlepszej możliwej wersji projektu.
Frontier, pierwszy na świecie komputer eksaskalowy, został ogłoszony przez Oak Ridge Leadership Computing Facility w 2022 roku. Ten amerykański system jest obecnie najpotężniejszym superkomputerem na świecie i wykorzystuje procesory AMD EPYC trzeciej generacji w połączeniu z rdzeniami graficznymi AMD Instinct MI250X.
Pokaż / Dodaj komentarze do: Pierwszy w Europie superkomputer eksaskalowy będzie wykorzystywał procesory Arm