Pilotaż czterodniowego tygodnia pracy okazał się wielkim sukcesem

Pilotaż czterodniowego tygodnia pracy okazał się wielkim sukcesem

Opublikowano wyniki pierwszego na świecie niezależnego i przeprowadzonego na dużą skalę badania, które dotyczyło czterodniowego tygodnia pracy. Można powiedzieć, że pilotaż odniósł ogromny sukces. 

Począwszy od lutego 2022 r. firma Four Day Week Global (4DWG) rozpoczęła próby z firmami i setkami pracowników w Stanach Zjednoczonych, Irlandii i kilku innych krajach w celu przetestowania czterodniowego tygodnia pracy. Aby wziąć udział w teście, firmy musiały obiecać, że nie obniżą wynagrodzeń i wprowadzą znaczące skrócenie czasu pracy. Większość wybrała czterodniowy, 32-godzinny harmonogram z wolnym piątkiem. Spośród 33 firm, które wzięły udział w teście, 27 wypełniło ankietę końcową, dzieląc się swoimi doświadczeniami na temat projektu. W skali od 0 (bardzo negatywnie) do 10 (bardzo pozytywnie), na pytanie, jak ich zdaniem badanie wpłynęło ogólnie na ich firmę, średnia odpowiedź wyniosła 9,0. Produktywność uzyskała średni wynik 7,7, a wydajność 7,6.

Praca przez 4 dni w tygodniu bez obniżenia wynagrodzenia? Co o tym myślicie?

18 firm stwierdziło, że z pewnością będzie kontynuować czterodniowy tydzień pracy, a kolejne siedem ma takie plany, ale nie podjęło jeszcze ostatecznej decyzji. Jedna uczestnicząca firma wskazała, że ​​skłania się ku kontynuacji, a inna nie była jeszcze pewna. Warto zauważyć, że nikt kategorycznie nie odrzuca takiego rozwiązania. Wśród pracowników przeważająca liczba 97 procent stwierdziła, że ​​chce kontynuować okres próbny. Kilka wskaźników samopoczucia, w tym stres, zmęczenie, wypalenie i konflikt praca-rodzina, spadło od początku do końca badania. Co więcej, poprawiło się zdrowie fizyczne i psychiczne.

Koncepcja czterodniowego tygodnia pracy nie jest nowa, ale w ostatnich latach po pandemii nabrała znacznego rozpędu. „Gdy ludzie walczą o odzyskanie sił po pandemii, stres w miejscu pracy, długie godziny i presja życia codziennego stały się palącymi problemami” – zauważa 4DWG. Organizacja uważa, że ​​krótszy tydzień pracy jest oczywistą odpowiedzią na to wszystko i że może przynieść korzyści społeczne, gospodarcze, a nawet klimatyczne.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Pilotaż czterodniowego tygodnia pracy okazał się wielkim sukcesem

 0
Kolejny proponowany artykuł
Kolejny proponowany artykuł
Kolejny proponowany artykuł
Kolejny proponowany artykuł