Plague Inc. zbanowane w Chinach przez koronawirusa?

Plague Inc. zbanowane w Chinach przez koronawirusa?

Symulator chorób zakaźnych  Plague Inc. odnotował ogromny wzrost popularności, gdy niedawno wybuchła epidemia nowego koronawirusa w Chinach (COVID-19), co w sumie nie było zbyt zaskakujące. Chociaż COVID-19 w rzeczywistym świecie jest groźnym wirusem (nie tylko pod względem śmiertelności lub współczynników infekcji), to Plague Inc. pozwala graczom rozprzestrzeniać zarazę, ograniczającą się jedynie do świata cyfrowego. Plague Inc. zapewnia bezpieczny sposób na poznanie i eksperymentowanie z epidemiami wirusowymi bez krzywdy dla kogokolwiek. Tak przynajmniej grę postrzega niemal cały świat. Niemal... bo po raz kolejny Chiny widzą wszystko inaczej. Według oficjalnego dewelopera Ndemic Creations, kraj ten oficjalnie usunął Plague Inc. z chińskiego iOS App Store.

Chińskie władze zbanowały Plague Inc., dopatrując się złamania chińskiego prawa. Nie wiadomo jakie są prawdziwe powody usunięcia gry, z pewnością ma to jednak związek z COVID-19.

"Właśnie otrzymaliśmy informację, że Plague Inc.  zawiera treści, które są nielegalne w Chinach, określone przez Biuro Centralnej Komisji Spraw Cyberprzestrzeni i zostały usunięte z Chińskiego App Store" - oświadczyło Ndemic Creations w poście na swoim blogu. Sytuacja jest całkowicie poza naszą kontrolą. Ta "bardzo smutna wiadomość" pojawia się niecały tydzień po tym, jak Ndemic zareagowało na wzrost sprzedaży Plague Inc. po wybuchu COVID-19. W tym czasie studio zauważyło, że chociaż Plague Inc. zostało zaprojektowane w sposób realistyczny i informacyjny, gra nigdy nie miała na celu gloryfikacji prawdziwych wirusów ani działania jako "model naukowy".

W tej chwili nie jest jasne, co dokładnie Plague Inc. narusza w chińskim prawie. Możliwe, że żadne przepisy nie zostały faktycznie złamane, a usunięcie Plague Inc. jest bezpośrednio związane z wybuchem COVID-19.  Plague Inc. było popularne w Chinach na długo przed rozpowszechnieniem się COVID-19, więc wydaje się mało prawdopodobne, aby władze tego kraju nie wiedziały do tej pory o istnieniu gry. Ndemic Creations stara się wprowadzić Plague Inc. z powrotem do Chin, ale jak zauważa studio, szanse są ograniczone. Pomimo sukcesu Plague Inc., Ndemic jest stosunkowo niewielkim zespołem i nie ma takich możliwości nacisku i wpływów jak EA czy Ubisoft. Niemniej jednak firma twierdzi, że jej bezpośrednim priorytetem jest próba nawiązania kontaktu z chińską administracją w nadziei ponownego umieszczenia Plague Inc. w chińskim App Store.

Pokaż / Dodaj komentarze do: Plague Inc. zbanowane w Chinach przez koronawirusa?

 0