Płatne aktualizacje do Windows 7. Poznaliśmy ceny licencji?

Płatne aktualizacje do Windows 7. Poznaliśmy ceny licencji?

Windows 7 nieuchronnie zmierza do końca swego żywota. Oficjalne wsparcie i publikacja łatek bezpieczeństwa dla użytkowników ma zakończyć się już w przyszłym roku. Jednak jak wielokrotnie wspominano, Microsoft prawdopodobnie będzie starał się wyciągnąć trochę pieniędzy z konającej siódemki. Pod koniec ubiegłego roku pojawiły się informacje odnośnie planów wdrożenia specjalnej licencji Windows 7, obowiązującej do 2023 roku, dzięki której jej posiadacze otrzymywaliby najnowsze aktualizacje. Niestety wówczas nie wiedzieliśmy nic więcej, wliczając w to stawki cenowe. Teraz temat powrócił za sprawą kolejnych rewelacji rzucających nowe światło na sprawę. Gigant z Redmond rozesłał w ostatnim czasie cennik licencji do partnerów korporacyjnych, informując ich, ile zapłacą, jeśli pozostaną na Windows 7 i będą chcieli nadal dostawać poprawki.

Z dostępnego w sieci cennika wynika, że za płatną licencję do Windows 7 umożliwiającą pobieranie aktualizacji bezpieczeństwa trzeba będzie zapłacić od 50 dolarów do 200 dolarów. Stawki uzależnione są od posiadanej wersji systemu, ilości urządzeń, a także okresu ważności licencji.

Płatne aktualizacje do Windows 7. Poznaliśmy ceny licencji?

Zgodnie z dokumentami firmy należy liczyć się z wydatkiem wynoszącym minimum 25 dolarów za jedno urządzenie, na którym zainstalowany jest wspomniany system operacyjny. Oczywiście stawki zależne są od posiadanej wersji okienek. W tym przypadku podana kwota obejmuje Windows 7 Enterprise, a jeżeli ktoś zainstalował Windows 7 Pro, to zapłaci 50 dolarów za sprzęt. Co istotne ważność takiej licencji wynosi rok, natomiast później jej okres jest stopniowo przedłużany, ale cena także rośnie. W okresie od stycznia 2021 do stycznia 2022 wyniesie ona 50 dolarów (Windows 7 Enterprise) lub 100 dolarów (Windows 7 Pro). Ostatni rok obowiązujący od stycznia 2022 do stycznia 2023 jest najdroższy, a posiadacze płatnej licencji zapłacą 100 dolarów (Windows 7 Enterprise) albo 200 dolarów (Windows 7 Pro).

Jak więc widać, stawki są dość wysokie, zaś ostatni rok wsparcia premium wyciśnie z kieszeni użytkowników krocie. Należy pamiętać, iż mówimy o cenach za licencję na jeden komputer. Wiele firm, do których przede wszystkim skierowana zostanie oferta, zwyczajnie nie będzie mogło pozwolić sobie na aż taki wydatek, a tym samym przeniesie się do nowszego rozwiązania w postaci Windows 10. Co w przypadku przedsiębiorców nie jest idealnym wyjściem z sytuacji, ponieważ wciąż sporo korporacji pozostaje na usługach uznanej siódemki i to pomimo spadającej popularności tego systemu. Istnieje szansa, że Microsoft zaoferuje wybranym klientom rabaty hurtowe obniżające przytoczone ceny, co w jakimś stopniu argumentowałoby tego rodzaju zakup.

Potencjalny cennik:

  • Rok 1 (od stycznia 2020 do stycznia 2021): Windows 7 Pro 50 dolarów | Windows Enterprise 25 dolarów
  • Rok 2 (od stycznia 2021 do stycznia 2022): Windows 7 Pro 100 dolarów | Windows Enterprise 50 dolarów
  • Rok 3 (od stycznia 2022 do stycznia 2023): Windows 7 Pro 200 dolarów | Windows Enterprise 100 dolarów
Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Płatne aktualizacje do Windows 7. Poznaliśmy ceny licencji?

 0