Polacy kochają płatności bezgotówkowe, o czym świadczą dane, z których wynika, iż w pierwszym kwartale tego roku liczba kart dodanych do cyfrowych portfeli w Polsce wzrosła o prawie 4 procent.
Oznacza to, że mieszkańcy Polski coraz chętniej płacą smartfonem, smartwatchem czy innym urządzeniem mobilnym. Jak wynika z danych serwisu Cashless.pl, na koniec marca w cyfrowych portfelach takich jak Apple Pay, Google Pay, Garmin Pay, Xiaomi Pay czy SwatchPay znajdowało się już blisko 12,9 miliona kart wydanych przez krajowe banki. W porównaniu z końcem ubiegłego roku to wzrost o 481 tysięcy kart.
Wzrosła liczba kart dodanych do cyfrowych portfeli
Jednak gdy spojrzymy na dane rok do roku, okazuje się, iż wciąż mamy do czynienia ze spadkiem i to o ponad 350 tysięcy kart. Powodem nie jest mniejsze zainteresowanie tego typu usługami, lecz czyszczenie przez banki systemów z nieaktywnych kart, z których klienci nie korzystali. Takie czyszczenie swojego systemu przeprowadził jakiś czas temu bank Santander.
12,9 mln kart - tyle kart dodano do cyfrowych portfeli takich jak Apple Pay czy Google Pay.
Najwięcej kart w cyfrowych portfelach zgromadzili klienci mBanku – aż 3,171 miliona. To oznacza wzrost o około 3 procent w porównaniu z końcem ubiegłego roku. Drugie miejsce zajmuje Santander z wynikiem 2,547 miliona kart, co przekłada się na wzrost o 4 procent. Największy progres zanotował jednak Bank Millennium – aż o 24 procent w ciągu zaledwie trzech miesięcy.
Z kolei największy spadek odnotowano w Alior Banku, gdzie liczba kart zmniejszyła się o ponad 60 procent. Rzecznik prasowy banku wyjaśnił, iż jest to efekt usunięcia wirtualnych kart, z których klienci przestali korzystać i nie potwierdzili chęci ich dalszego używania.
Choć wzrost w skali kwartału nie jest ogromny, trend jest jednoznaczny – cyfrowe portfele stają się coraz popularniejszym sposobem płatności w Polsce. Konsumenci stawiają na płatności cyfrowe, a nie transakcje gotówką.

Pokaż / Dodaj komentarze do: Polacy kochają płacić w ten sposób. Dane nie kłamią