PlayStation 2 pomogło Microsoftowi podczas prac nad pierwszym Xboxem

PlayStation 2 pomogło Microsoftowi podczas prac nad pierwszym Xboxem

PlayStation 2 to najlepiej sprzedająca się konsola Sony, której nie przegoniły nawet PS3 oraz PS4, choć ten ostatni zbliżył się do tego wyniku najbardziej. Nie ulega wątpliwości, że część osób kupowała dwójkę nie jako platformę do grania, ale domowy odtwarzacz wideo ze względu na to, że urządzenie wyposażone w napęd DVD było wówczas lepszą alternatywą od droższych dedykowanych odtwarzaczy. Zresztą identyczna sytuacja powtórzyła się w przypadku PlayStation 3 i technologii Blu-Ray. Podczas generacji zdominowanej przez PS2 powstała jednak inna konsola, której następcy próbują dorównać konkurentowi po dziś dzień, mowa oczywiście o Xboxie. Jak podaje Bloomberg, PlayStation 2 odegrało ogromną rolę w powstaniu pierwszej edycji konsoli Microsoftu. Okazuje się, że inżynierowie mający zaprojektować pierwszego Xboxa nie mieli większego pojęcia o tworzeniu sprzętu do grania.

PlayStation 2 było pomocne w opracowaniu pierwszego Xboxa przez zespół Microsoftu niemający doświadczenia w produkcji sprzętu dla graczy.

PlayStation 2 pomogło Microsoftowi podczas prac nad pierwszym Xboxem

Postanowili więc nabyć pewną liczbę PS2, by rozebrać je do zera i poznać dokładnie budowę oraz części urządzenia. Dyrektor generalny Flex (dawniej Flextronics) przyznał, że dawniej nie było grup zajmujących się rozbieraniem sprzętów, więc trzeba było zrobić to samemu. "Wykonaliśmy szczegółowy przegląd konkurencyjny sprawdzając każdy element, żeby finalnie wykonać obliczanie mające powiedzieć nam ile to wszystko kosztuje" - powiedział szef Flex. Dodał także, iż gigant z Redmond nie wiedział co robi, w efekcie pierwsza próba złożenia Xboxa zakończyła się kompletną porażką i to na pierwszych etapach prac (na poziomie około 20-25 procent). Jakby tego było mało 200 000 gotowych konsol musiało zostać przerobionych, ponieważ napęd optyczny rysował płyty z grami, ale na szczęście wszystko się udało i Xbox został wydany 15 listopada 2001 roku w USA.

Koniec końców Xbox nie odniósł takiego sukcesu jak PS2 i dane sprzedażowe dotyczące najnowszej generacji konsol nie będą dla Microsoftu optymistyczne. Według VGChartz sprzedano ponad 3,7 miliona egzemplarzy PS5 zaś Xbox Series X/S 2009716 egzemplarzy i propozycja amerykańskiego producenta przegrywa na tym polu z Nintendo Switch - 2329638 egzemplarzy. Jest to jednak początkowa sprzedaż a nowa odsłona wojen konsolowych dopiero się zaczęła. Zobaczymy jakimi grami zechcą nas w tym roku przekonać Sony oraz Microsoft, choć starcie może być bardziej wyrównane niż w ubiegłych latach ze względu na inwestycje dokonane przez Amerykanów w studia deweloperskie.

Pokaż / Dodaj komentarze do: PlayStation 2 pomogło Microsoftowi podczas prac nad pierwszym Xboxem

 0