PlayStation 5 ma złącze HDMI 2.1 z ograniczoną przepustowością

PlayStation 5 ma złącze HDMI 2.1 z ograniczoną przepustowością

Zarówno PlayStation 5, jak i Xbox Series X wyposażone są w złącza HDMI 2.1, które pozwalają na przesyłanie obrazu 8K 60 Hz lub 4K 120 Hz. W teorii więc oba urządzenia, o ile dysponujemy odpowiednim telewizorem lub monitorem, pozwolą na granie w 4K Ultra HD z płynnością 120 klatek na sekundę. Prawdopodobnie nie powinniśmy spodziewać się tego typu płynności w produkcjach AAA z zaawansowaną grafiką, ale już mniejsze tytuły mogą zaoferować aż 120 fps-ów przy rozdzielczości 2160p. Rzecz w tym, że złącza w obu konsolach nieco się od siebie różnią. Konsole już oficjalnie zadebiutowały na rynku, co rozpoczęło falę niezależnych testów niemal wszystkich ich aspektów. Na kanale HDTVtest na YouTubie pojawiło się porównanie złączy HDMI 2.1 i okazało się, że Sony ograniczyło jego przepustowość w PS5. Co to oznacza w praktyce?

Złącze HDMI 2.1 w PlayStation 5 ma ograniczoną przepustowość – wynika z niezależnych testów.

Standardowo złącze HDMI 2.1 powinno mieć przepustowość 48 Gbps. W przypadku konsoli Xbox Series X mamy 40 Gbps, więc też przepustowość jest nieco ograniczona. Niestety, jeszcze gorzej jest w przypadku PlayStation 5. W konsoli Sony przepustowość złącza HDMI 2.1 została ograniczona aż do 32 Gbps. Różnica może wydawać się niewielka, ale w przypadku sygnału 4K Ultra HD 120 Hz wiąże się z pewnymi ograniczeniami, ponieważ PS5 musi przełączyć się na próbkowanie chrominancji 4:2:2, gdzie u konkurencji jest to format 4:4:4. W przypadku gier może nie stanowi to aż tak dużej różnicy i gołym okiem ciężko będzie dostrzec jakiekolwiek dysproporcje w obrazie, ale nie zmienia to faktu, że z niewiadomych przyczyn Sony wypada pod tym względem gorzej. Raczej nie będzie to argument decydujący i zakupie lub nie, ale warto o tym wiedzieć.

Na ten moment nie wiadomo z czego wynika ograniczenie przepustowości HDMI 2.1 w PlayStation 5. Może to być albo spowodowane kwestiami sprzętowymi i wtedy ewentualna poprawa w już istniejących modelach jest niemożliwa, albo z powodów programowych i rozwiązaniem może być zwykła aktualizacja systemu konsoli. Sony, póki co, nie odniosło się do tych kwestii, ale prawdopodobnie wkrótce poznamy odpowiedź na powyższe pytanie. Pozostaje mieć nadzieję, że jest to spowodowane oprogramowaniem i z czasem Japończycy zdecydują się na odblokowanie pełnych możliwości złącza HDMI 2.1.

Pokaż / Dodaj komentarze do: PlayStation 5 ma złącze HDMI 2.1 z ograniczoną przepustowością

 0