PlayStation 5 potrafi drastycznie zmniejszyć rozmiar gier na dysku

PlayStation 5 potrafi drastycznie zmniejszyć rozmiar gier na dysku

Nowa generacja gamingu nastąpiła wraz z premierą konsol PlayStation 5 i Xbox Series S/X i wydaje się, że w przeciwieństwie do poprzedników, te urządzenia rzeczywiście zasługują na miano next-genów. W końcu na konsolach doczekaliśmy się bowiem błyskawicznych dysków SSD, obsługi ray tracingu w czasie rzeczywistym i co może najważniejsze, stale wyższej liczby klatek na sekundę niż 30 fpsów zapewniającej „filmowe doświadczenia”. Jednak cały ten postęp ma wady, a jedną z nich jest niewątpliwie dostępne miejsce na dane dla użytkowników, które ze względu na wysoki kosz nośników półprzewodników PCIe 4.0 jest dość skromne jak na dzisiejsze standardy (w przypadku PS5 jest to tylko 825 GB). Ponieważ rozmiary gier rosną coraz bardziej (czasami przekraczając nawet 150 GB na konsolach), posiadanie mniej niż terabajta dostępnej przestrzeni dyskowej często jest problematyczne.

PS5 jest zdolne do ekstremalnej kompresji plików. Na przykład Subnautica na konsoli zajmuje zaledwie 5 GB.

PlayStation 5 potrafi drastycznie zmniejszyć rozmiar gier na dysku

Na szczęście Sony zdaje sobie z tego sprawę i PS5 ma w zanadrzu pewną sztuczkę, która w dużej części może rozwiązać ten problem. Jak donosi Computer Base, konsola jest zdolna do ekstremalnej kompresji plików. Na przykład Subnautica na PS5 zajmuje zaledwie 5 GB miejsca, podczas gdy na PS4 pochłania 14 GB. To redukcja o ponad 60 procent i nie jest to odosobniony przypadek. Jako przykład można wskazać także produkcję o większym budżecie (i bardziej zaawansowaną graficznie), czyli Control Ultimate Edition od studia Remedy Entertainment, które podobno zużywa około 25 GB miejsca na PS5, podczas gdy na konkurencyjnej konsoli wymaga Xbox Series X 42,5 GB przestrzeni dyskowej.

Tylko na jednym portalu spekulanci sprzedali ponad 130000 konsol PS5 po zawyżonych cenach

Chociaż nie jesteśmy pewni, jak ta technologia działa i jakie procesy zachodzą po maską, aby zapewnić tak znaczącą kompresję danych, niemniej wygląda to imponująco i co najważniejsze, przynosi realne korzyści graczom. Mamy nadzieję, że silniejsza kompresja, taka, jaką zaobserwować można we wspomnianych tytułach, stanie się normą w przyszłości. PS5, a przede wszystkim użytkownicy konsoli, z pewnością będą tego potrzebować, jeśli zdecydują się na zainstalowanie więcej niż kilku tytułów AAA jednocześnie. Sytuacja powinna się poprawić, gdy Sony pozwoli użytkownikom PS5 rozszerzyć pojemność pamięci swoich konsol o dodatkowe dyski NVMe, ale może minąć trochę czasu, zanim to się stanie.

Pokaż / Dodaj komentarze do: PlayStation 5 potrafi drastycznie zmniejszyć rozmiar gier na dysku

 0