PlayStation 5. Sony ujawnia oficjalną specyfikację techniczną nowej konsoli

PlayStation 5. Sony ujawnia oficjalną specyfikację techniczną nowej konsoli

Po miesiącach oczekiwań i dawkowania informacji zgodnie z wczorajszą zapowiedzią Sony ujawniło dziś oficjalne szczegóły dotyczące PlayStation 5. Konsola japońskiego giganta będzie wyposażona w ośmiordzeniowy i 16 wątkowy procesor AMD Zen 2 o taktowaniu 3,5 GHz (zmienna częstotliwość), układ graficzny ze zmienną częstotliwością o niestandardowej architekturze AMD RDNA 2 z 36 jednostkami obliczeniowymi działającym na częstotliwościach do 2,23 GHz z 10.28 teraflopami w szczytowej wydajności obliczeniowej. Ponadto urządzenie posiada 16 GB pamięci RAM GDDR6/256-bit z przepustowością 448 GB/s oraz dysk SSD o pojemności 825 GB, który zgodnie z wcześniejszymi szczegółami gwarantuje szybsze niż w przypadku PlayStation 4 wczytywanie gier. Notabene częściowo tę opcję pokazano już jakiś czas temu na przykładzie Spider-Mana ładującego się na PS5 w mniej niż sekundę. Co ciekawe istnieje szansa rozbudowy przestrzeni dyskowej o dodatkową pamięć dzięki slotowi NVMe SSD (choć nadal ma być konieczność instalacji gier na wewnętrznym dysku). PS5 dostanie również napęd optyczny 4K UHD Blu-ray.

PlayStation 5 dostanie ośmiordzeniowy procesor AMD Zen 2 o taktowaniu 3,5 GHz, układ graficzny oparty na architekturze AMD RDNA 2, 16 GB pamięci RAM GDDR6 oraz dysk SSD o pojemności 825 GB.

PlayStation 5. Sony ujawnia oficjalną specyfikację techniczną nowej konsoli

Prowadzący konferencję Mark Cerny przyznał, że przytoczona częstotliwość CPU 3.5GHz to końcowa wartość spektrum i niektórych sytuacjach procesor może pracować wolniej. Oczywiście nie zabrakło potwierdzenia obecności popularnej technologii ray-tracingu, którą w tej sytuacji dostarczy AMD. Znane dotychczas z komputerowych kart graficznych śledzenie promieni otrzyma własną akcelerację sprzętową, aczkolwiek nie zaprezentowano w praktyce możliwości tej funkcji na konsoli Sony. Ważną rolę odgrywa także dźwięk. Japończycy pokazali technologię Tempest Engine i, jako że piątka posiada własny procesor do dźwięku jakość audio ma być na poziomie niespotykanym wcześniej na żadnym sprzęcie przedsiębiorstwa. Przytoczony układ obsłuży w jednym momencie setki różnych dźwięków, w efekcie gracz usłyszy nawet pojedyncze krople deszczu. Co ciekawe według przedstawicieli Sony PS5 bierze pod uwagę detale w postaci kształtu głowy oraz ucha użytkowników. Na koniec poinformowano o wstecznej kompatybilności, której od lat zazdrościło posiadaczom Xbox One wielu fanów PlayStation 4. Ta pojawi się, ale niestety nie będzie pełna.

PlayStation 5. Sony ujawnia oficjalną specyfikację techniczną nowej konsoli

Oznacza to, że nie włączymy wszystkich produkcji wydanych na czwórce, ale na start piątki kompatybilnych ma być 100 najlepszych gier PS4, z czego ta lista zapewne zwiększy się w przyszłości. Jaki jest powód braku pełnej wstecznej kompatybilności? Otóż chodzi o konieczność sprawdzenia wszelkich przenoszonych projektów z powodu podwyższonej częstotliwości, w związku z którą niektóre tytuły mogą nie funkcjonować poprawnie. Natomiast co z grami z PS2 i PS3? Tego nie wiemy. Bez wątpienia prezentacja Sony zalicza się do jednego z najnudniejszych wydarzeń branżowych bieżącego roku. W sieci już nie brak opinii, że całość stanowiło bardziej zebranie dla deweloperów niż przystępny dla przeciętnego odbiorcy event. W przypadku tego spotkania zabrakło najważniejszego a mianowicie - ujawnienia wyglądu PlayStation 5. O ile Microsoft pod tym względem odkrył wszelkie karty tak Sony nadal zwleka.

Specyfikacja PS5:

  • CPU: 8x rdzeń Zen 2 3.5GHz (zmienna częstotliwość)
  • GPU: 10.28 TFLOPs, 36 CUs z 2.23GHz (zmienna częstotliwość)
  • Architektura GPU: Custom RDNA 2
  • Pamięć/Interfejs: 16 GB GDDR6
  • Przepustowość pamięci 448 GB/s
  • Pamięć wewnętrzna: Custom 825 GB SSD
  • Pamięć dodatkowa: Slot na NVMe SSD
  • Pamięć zewnętrzna: Obsługa USB HDD
  • Napęd optyczny: 4K UHD Blu-ray

Pokaż / Dodaj komentarze do: PlayStation 5. Sony ujawnia oficjalną specyfikację techniczną nowej konsoli

 0