PlayStation 5 z datą premiery - Sony zdradza kolejne szczegóły

PlayStation 5 z datą premiery - Sony zdradza kolejne szczegóły

Co prawda Sony oficjalnie zapowiedziało swojego next-gena w kwietniu tego roku, ale do dziś japoński producent nie ujawniał nazwy ani daty premiery swojej kolejnej konsoli. Właśnie odczekaliśmy się jednak potwierdzenia, że będzie to PlayStation 5 (cóż za zaskoczenie), które zadebiutuje na rynku pod koniec przyszłego roku, co również było do przewidzenia. Trudno więc uznać te zapowiedzi za dużą niespodziankę czy zaskoczenie, ale dobrze, że Sony ucięło wszelkie spekulacje w tym temacie, a co więcej producent postanowił zdradzić kilka dodatkowych, naprawdę ciekawych szczegółów na temat PS5, w tym jego kontrolera. Firma chwali się, że przyświeca mu tu cel dostarczenia graczom w kolejnej generacji głębszej immersji, w czym pomóc ma właśnie nowy kontroler, oferujący nowe technologie.

Sony wspomina tu o dwóch innowacjach zastosowanych w padzie PlayStation 5.

PlayStation 5 z datą premiery - Sony zdradza kolejne szczegóły

Sony wspomina tu o dwóch innowacjach zastosowanych w padzie PlayStation 5. Po pierwsze, zaimplementowano tu technologię haptyczną zastępującą dotychczasowe „wstrząsy”, stosowane w padach praktycznie od piątej generacji konsol. Dzięki nowym wibracjom haptycznym gracze otrzymają zdecydowanie szerszy zakres informacji zwrotnych, więc dzwon w ścianę w grze wyścigowej będzie odczuwalny inaczej niż powalenie zawodnika na boisku piłkarskim. Rozróżnimy podobno nawet odmienne tekstury powierzchni, po której będziemy się poruszać, np. trawnik czy błoto. Drugą z nowości są adaptacyjne spusty, które wykorzystywane będą jako przyciski L2/R2. Twórcy będą mogli zaprogramować w tym przypadku opór spustów, jaki odczuwamy np. naciągając cięciwę łuku lub przyspieszając terenowym autem na skalistym terenie. Połączenie tych dwóch rozwiązań zapewnić ma lepsze doznania podczas grania, które symulować będą odmienne akcje. Dualshock 5 do ładowania wykorzysta złącze USB typu C, a posiadać ma także znacznie pojemniejszą baterię od poprzednika. Producenci gier już otrzymują od Sony wczesną wersję kontrolera, tak by mieli czas się z nim zapoznać i przystosować swoje produkcje do jego możliwości.

Potwierdzono wsparcie dla ray tracingu, które zostanie zintegrowane z GPU, dzięki czemu deweloperzy będą mogli w prosty sposób zastosować tę technikę w swoich grach, a także obsługę płyt Blu-ray 4K. Sony szykuje również nowy interfejs i dedykowane mu funkcje. Przedsiębiorstwo wzięło przykład z konkurencji i pozwoli nam w przyszłej generacji instalować wybrane komponenty gry (np. tylko kampanię singlową). Co więcej dashboard będzie na bieżąco wyświetlał w czasie rzeczywistym wiele przydatnych informacji, np. o trwających rozgrywkach, do których będziemy mogli dołączyć bez wcześniejszego uruchamiania gry. Sony nie zapomina jednak jeszcze o PlayStation 4 i przypomniało o nadchodzących hitach na tę platformę, w tym Death Stranding, The Last of Us Part II czy Ghost of Tsushima (warto pamiętać też o remake’u Final Fantasy VII).

Pokaż / Dodaj komentarze do: PlayStation 5 z datą premiery - Sony zdradza kolejne szczegóły

 0