PlayStation Classic uruchamia gry na darmowym emulatorze

PlayStation Classic uruchamia gry na darmowym emulatorze

PlayStation Classic to retro konsola skierowana głównie do fanów nostalgii pamiętających czasy kultowego PSX i równie legendarnych gier, jakie znalazły się na pierwszym urządzeniu Sony. PlayStation w odświeżonym wydaniu jest po bokach o 45% mniejsze od swego oryginalnego wydania oraz aż 80%, jeśli mówimy o całej obudowie. Dodatkowo sprzęt wykorzystuje wirtualną kartę pamięci na save'y. PlayStation Classic trafi do sprzedaży 3 grudnia, a więc w rocznicę japońskiej premiery pierwowzoru z 1994 roku. W zestawie kosztującym w Polsce około 449 złotych oprócz samego urządzenia znajdziemy także dwa kontrolery. Niestety największą wadą konsoli jest fakt, że uruchomimy na niej wyłącznie dostępne domyślnie w pamięci gry, których całą listę podaliśmy niedawno. PlayStation Classic pomimo tego zbiera pozytywne opinie, aczkolwiek Frank Cifaldi, założyciel Video Game History Foundation zdołał dotrzeć do dość interesującej ciekawostki.

Okazuje się, że retro konsola PlayStation Classic korzysta z gotowego, darmowego emulatora PCSX.

PlayStation Classic uruchamia gry na darmowym emulatorze

Otóż okazuje się, że Sony nie skorzystało z usług posiadanego autorskiego emulatora umożliwiającego odpalenie dostępnych klasyków tylko znanego w internecie PCSX. Osoby, które swego czasu pragnęły odpalić produkcje rodem z pierwszego PlayStation na komputerach zapewne doskonale kojarzą ów działający na licencji GPLv2 emulator. Warto podkreślić, że PCSX nie oferuje takiej podstawowej wręcz opcji jak zmiana rozdzielczości ekranu czy innych bardziej zaawansowanych funkcji, przez co na próżno ich szukać także w PlayStation Classic. Możliwe więc, że gdyby Sony zdecydowało się na własne rozwiązanie sprzęt byłby nieco bardziej zaawansowany niż jest finalnie. Przy okazji Cifaldi podkreślił, iż amatorskie emulatory mogą stanowić równie wielką wartość co te pochodzące od wielkich firm.

Oczywiście w teorii nikt nie może mieć do Sony większych pretensji, gdyż korzystają oni z opartego na darmowej licencji programu, aczkolwiek dla wielu zarabianie na tego rodzaju programie nie jest do końca uczciwe. Ponadto w opinii fanów japońska firma wyszła na sporych hipokrytów. Warto przytoczyć tu historię, kiedy Sony prowadziło bezskuteczną batalię z autorami emulatora do PlayStation. Jako że Japończycy ową walkę przegrali to postanowili kupić od deweloperów rzeczone rozwiązanie tylko po to, by wyrzucić je do kosza. Z kolei teraz po latach bitew także z piratami po prostu skorzystali z dostępnych środków, proponując działającą na darmowym PCSX konsolę, za którą należy zapłacić około 449 złotych. Chyba bardziej opłaca się nabyć oryginalnego PSX na jednym z popularniejszych portali aukcyjnych, który umożliwia odpalenie wszystkich dostępnych tytułów?

Pokaż / Dodaj komentarze do: PlayStation Classic uruchamia gry na darmowym emulatorze

 0