Plotka: AMD Navi zadebiutuje na E3. Wydajność zbliżona do GeForce RTX 2080

Plotka: AMD Navi zadebiutuje na E3. Wydajność zbliżona do GeForce RTX 2080

Zbliżamy się do lata, co widać już wyraźnie za oknem,  nic więc dziwnego, że rośnie także temperatura plotek. Najnowsze dotyczą niezwykle ciekawego produktu, ponieważ kart graficznych Navi od AMD, które są bardzo mocno wyczekiwane przez graczy, ponieważ jest to pierwsza architektura GPU od podstaw przygotowana z myślą o 7 nm procesie technologicznym. Ostatnie doniesienia z obozu Czerwonych sugerowały, że Navi zostaną zaprezentowane wraz z trzecią generacją Ryzenów na targach Computex na przełomie maja i czerwca, ale według najnowszych przecieków grafiki te mogą być tylko delikatnie zwiastowane w Tajpej, a pełnoprawna prezentacja nastąpi dwa tygodnie później, podczas największych gamingowych targów na świecie, czyli E3 2019. Zanim zabrniemy jednak dalej, trzeba od razu zaznaczyć, że rewelacje podawane przez TweakTown bazują na anonimowym źródle, a portal w przeszłości dostarczał nam zarówno sprawdzonych informacji, jak i takich, które później nie znajdowały odzwierciedlenia w rzeczywistości. Z tego też powodu trzeba podchodzić do ich najnowszych doniesień, jak do typowej plotki, czyli dużym dystansem.

Według najnowszych przecieków pełnoprawna prezentacja kart graficzny AMD Navi nastąpi podczas największych gamingowych targów na świecie, czyli E3 2019.

Plotka: AMD Navi zadebiutuje na E3. Wydajność zbliżona do GeForce RTX 2080

Tegoroczna edycja targów E3 w Los Angeles odbywa się pomiędzy 12 i 14 czerwca, choć pierwsze konferencje tradycyjnie odbędą się jeszcze przed oficjalnym rozpoczęciem imprezy. Trzeba przy tym pamiętać, że Navi podczas E3 ma mieć tylko papierową premierę, a rynkowy debiut podobno zaplanowany jest na 7 lipca (AMD mocno promować ma cyfrę 7 nawiązującą do 7 nm litografii). Tu zapala się jednak czerwona lampka, ponieważ zerkając w kalendarz możemy zorientować się, że jest to niedziela, a ten dzień tygodnia bardzo rzadko wybierany jest na premierę nowych produktów. Nie da się jednak ukryć, że lipiec bardzo często pojawia się w branżowych przeciekach odnośnie Navi (choć pojawiały się także informacje o przesunięciu debiutu na jesień w związku z problemami tych GPU). Jeśli scenariusz z E3 się jednak potwierdzi, to niewykluczone, że na tegorocznej edycji targów doczekamy się także zapowiedzi (lub chociaż zwiastuna) następnej generacji konsol od Microsoftu i Sony, które również wykorzystywać mają GPU Navi.

Jeśli zaś chodzi o wydajność, to TweakTown podaje, że Navi z łatwością pobić ma kartę Radeon RX Vega 64 i powinno nawet zbliżyć się do GeForce’a RTX 2080. Dotychczas słyszeliśmy raczej o osiągach na poziomie GeForce’a RTX 2070. Jeśli więc informacje te się potwierdzą, oznaczać może to dobre wieści dla osób, które poszukują tańszej alternatywy dla high-endowych kart NVIDII, ponieważ wcześniejsze plotki wskazywały na agresywną politykę cenową AMD w tym zakresie. Z przecieków wynika bowiem, że Czerwoni szykują trzy modele w ramach serii Radeon RX 3000. Mowa tu o RX 3080, 3070 i 3060 ze średniej półki cenowej, gdzie topowy Radeon kosztować miałby ok. 250 USD (choć sugerowana wyższa wydajność pociągnąć może za sobą także wyższą cenę, powyżej 300 USD). Ponownie radzimy podchodzić do tych danych z dużym dystansem. Nie zmienia to jednak faktu, że to NVIDIA prawdopodobne zachowa tytuł króla gamingowej wydajności, a Zieloni także pracować mają już w pocie czoła nad swoją 7 nm architekturą Ampere.     

Pokaż / Dodaj komentarze do: Plotka: AMD Navi zadebiutuje na E3. Wydajność zbliżona do GeForce RTX 2080

 0