Plotka: AMD Radeony RX 3000 na bazie GPU Navi - ceny i wydajność

Plotka: AMD Radeony RX 3000 na bazie GPU Navi - ceny i wydajność

Youtuber znany jako AdoredTV nie zwalnia tempa i po niezwykle interesujących informacjach na temat procesorów Ryzen 3000, spuszcza kolejną bombę w postaci konkretów odnośnie nowych kart graficznych AMD, bazujących na 7 nm układach Navi. W jednym i w drugim przypadku mówimy jednak o niepotwierdzonych plotkach, do których podchodzić trzeba z bardzo dużym dystansem, tym bardziej, że prezentowane w nich dane miejscami wydają się być z gatunku zbyt piękne, by okazały się prawdziwe. Trudno jednak przejść obok nich zupełnie obojętnie, ponieważ AdoredTV kilkukrotnie zasłynął już sprawdzonymi informacjami, zarówno z obozu AMD, jak i NVIDII, gdzie jako pierwszy podał, że Zieloni zamierzają zmienić nazwy kart z GTX na RTX, a na początku sierpnia donosił również o karcie TITAN RTX (choć trzeba przyznać, że nie wszystko się sprawdziło, jak np. daty premier). I nawet jeśli przedstawione tu informacje mają charakter życzeniowy, to jak to często bywa, w każdej plotce doszukać można się ziarna prawdy.

Prezentowane przez AdoredTV dane miejscami wydają się być z gatunku zbyt piękne, by okazały się prawdziwe.

Plotka: AMD Radeony RX 3000 na bazie GPU Navi - ceny i wydajność

Zacznijmy od tego, że kolejna generacja GPU AMD, znana jako Navi, doczekać ma się na starcie trzech kart graficznych, które zapowiedziane mają być na targach CES, na początku stycznia. Czerwoni mają całkowicie zmienić schemat nazewnictwa i nowe Radeony to podobno RX 3080, RX 3070 i RX 3060. Producent może chcieć w ten sposób zbliżyć nazewnictwo kart graficznych do procesorów Ryzen, ale można uznać to również za agresywną zagrywkę marketingową, gdzie schemat nazw jest zbliżony do konkurenta, ale numeracja o 1000 wyższa wskazywać ma na przewagę produktów AMD (z podobną sytuacją mieliśmy do czynienia, kiedy firma zaprezentowała chipset B350 przed Intelem). Same GPU Navi produkowane mają być w 7 nm procesie technologicznym od TSMC i co ciekawe, będą podobno mainstreamowymi produktami. Pokrywa się to z poprzednimi przeciekami, które sugerowały, że Navi nie jest skierowane na high-endowy segment rynku. Jeśli informacje odnośnie ich wydajności i cen się potwierdzą, możemy mieć do czynienia z prawdziwymi hitami.

Plotka: AMD Radeony RX 3000 na bazie GPU Navi - ceny i wydajność

Według AdoredTV, topowy Radeon RX 3080 bazować ma na układzie Navi 10 i otrzymać powinien 8 GB pamięci GDDR6, natomiast jego TDP wynosić ma 150 W. Model ten w cenie 250 USD, czyli typowego średniaka, oferować ma wydajność na poziomie o 15% wyższym od Radeona RX Vega 64, czyli mniej więcej w okolicach GeForce’a GTX 1080. Radeon RX 3070 wyposażony powinien być w GPU Navi 12 i 8 GB pamięci GDDR6, a jego TDP podobno nie przekroczy 120 W. Tutaj oczekiwać mamy osiągów Radeona RX 56 za cenę 200 USD. Ostatnia z kart, Radeon RX 3060, także napędzana ma być układem Navi 12, ale już z tylko 4 GB pamięci GDDR6, co przełożyć ma się na wydajność rzędu RX 580, ale w cenie 130 USD i przy TDP zaledwie 75 W. Jeśli trudno Wam uwierzyć w te dane, to nie jesteście sami, a już szczególnie radzimy nie przykładać większej uwagi do cen - wkrótce jednak powinniśmy przekonać się, czy w ogóle było czym zawracać sobie głowę.

Plotka: AMD Radeony RX 3000 na bazie GPU Navi - ceny i wydajność

Pokaż / Dodaj komentarze do: Plotka: AMD Radeony RX 3000 na bazie GPU Navi - ceny i wydajność

 0