Plotka: Architektura Zen 3 wspierać będzie cztery wątki na rdzeń

Plotka: Architektura Zen 3 wspierać będzie cztery wątki na rdzeń

Jeśli wierzyć ostatnim doniesieniom, to AMD jest obecnie zajęte wprowadzaniem poprawek do swojego nadchodzącego konsumenckiego flagowego procesora, czyli 16-rdzeniowego Ryzena 9 3950X (podobno osiągane przez niego prędkości nie są satysfakcjonujące), którego premiera została przełożona z września na listopad. Według najnowszych plotek, przedsiębiorstwo dowodzone przez Lisę Su nie marnuje czasu i z przecieków wynika, że ukończyło właśnie prace nad designem architektury Zen 3, która może kryć bardzo ciekawą niespodziankę. Zanim jednak wdamy się w szczegóły, musimy wyraźnie podkreślić, że podawane tu informacje są na chwilę obecną jedynie plotkami, więc należy podchodzić do nich z dużym dystansem.

Przecieków wynika, że AMD ukończyło właśnie prace nad designem architektury Zen 3, która może kryć bardzo ciekawą niespodziankę.

I tak, kolejna generacja mikroarchitektury CPU od AMD kryć ma zupełnie nową funkcję o nazwie SMT4 i jak sama nazwa wskazuje, odnosi się ona do symultanicznej wielowątkowości. O ile już Zen 2 wprowadziło istotne poprawki w ramach SMT, które tak naprawdę zadebiutowało wraz z pierwszą generacją tej architektury, tak Zen 3 stanowić ma dużą rewolucję w tym zakresie, która zmienić może rynek procesorów. Chodzi bowiem o podwojenie liczby wątków na rdzeń z dwóch do czterech.  Co jednak warto podkreślić, AMD nie byłoby wcale pierwszą firmą, która dokonałaby czegoś takiego, ponieważ niektóre iteracje architektury Power od IBM wspierają nawet do ośmiu wątków wykonawczych na rdzeń. Jeśli jednak plotki te okażą się prawdziwe, Czerwona ekipa będzie pierwszą, która wprowadzi więcej niż dwa wątki na rdzeń w architekturze x86.

Nie da się ukryć, że architektury CPU stają się coraz bardziej złożone i same rdzenie robią się coraz większe, na czym cierpią inne elementy CPU. Dlatego rozwój w zakresie lepszej wielowątkowości wydaje się być sensownym wyjściem, pozwalającym na lepsze wykorzystanie tych dotychczas nieefektywnych elementów, poprzez wprowadzenie dodatkowych wątków na rdzeń. Jeśli więc SMT4 okaże się prawdą, to na pewno stanowić będzie rewolucję na rynku serwerowym, ale może okazać się też bardzo istotne w segmencie konsumenckim. Trzymamy więc rękę na pulsie.           

Pokaż / Dodaj komentarze do: Plotka: Architektura Zen 3 wspierać będzie cztery wątki na rdzeń

 0