Plotka: Big Navi z wydajnością bliską GeForce RTX 3080

Plotka: Big Navi z wydajnością bliską GeForce RTX 3080

Lada moment na rynku zadebiutują pierwsze karty graficzne z serii GeForce RTX 30, ale wielu graczy przed ewentualnym zakupem zapewne wyczekiwać będzie na odpowiedź AMD, która nastąpi pod koniec października. Wtedy bowiem otrzymamy oficjalną prezentację kart graficznych Radeon RX 6000, które bazować będą na architekturze RDNA 2 i GPU znanych jako Big Navi. Nic więc dziwnego, że w sieci pojawia się coraz więcej przecieków na ich temat i najnowsze są o tyle ciekawe, że odnoszą się bezpośrednio do wydajności high-endowych modeli Czerwonych. Moore's Law is Dead jest przekonane, że topowy układ Nvi 21 zapewni wydajność bardzo zbliżoną do RTX 3080 w ramach rasteryzacji i jeśli AMD nie pokona flagowca Zielonych, to nie da żadnych szans RTX 3070. Warto jednak nieco ostudzić entuzjazm i podejść do tych doniesień jak do typowych plotek, czyli ze sporym dystansem.

Moore's Law is Dead jest przekonane, że topowy układ Nvi 21 zapewni wydajność bardzo zbliżoną do RTX 3080...

 

Podobno nowości AMD są znacznie bardziej efektywne energetycznie niż konkurencji z rodziny Ampere, ale dotyczy to pierwotnie zaplanowanych częstotliwości taktowania, a producent może zdecydować się na wyższe prędkości, by bezpośrednio rywalizować z RTX 3080, jednak nawet po podkręceniu prędkości nowe modele Czerwonych nie powinny być mocno energożerne. Co więcej, Radeony RX 6000 mogą być znacznie mniejsze niż możemy się spodziewać, szczególnie w porównaniu do rywali z serii RTX 30. AMD podobno dokonało niesamowitych postępów w ramach zarządzania pamięcią i przepustowości i oczekiwać mamy tu świetnych rezultatów pomimo mniejszej przepustowości niż odpowiedników NVIDII (po raz pierwszy od GCN). Możliwości nowych kart AMD w zakresie ray tracingu przekraczać mają to, co oferował Turing, ale podobno będą wypadać słabiej niż w Ampere. Na razie nie mamy potwierdzenia na temat odpowiedzi AMD na DLSS, ale producent podchodzić ma bardzo poważnie do tej technologii, więc zapewne szykuje coś podobnego.     

Poprzednie plotki, których źródłem także był kanał Moore's Law is Dead, wskazywały, że Big Navi będzie o 40-50% wydajniejszy od GeForce’a RTX 2080 Ti, więc rzeczywiście mówimy o okolicach modelu GeForce RTX 3080, choć zdaje się, że flagowcowi AMD nieco zabraknie, by zrównać się z konkurentem. Doniesienia o niewielkiej stracie potwierdzają także redaktorzy TweakTown, więc coś może być na rzeczy. Mówimy tu jednak o wydajności w ramach rasteryzacji, ponieważ uwzględniając ray tracing przewaga NVIDII może być wyraźnie większa. Niemniej, jeśli potwierdzą się plotki o agresywnej polityce cenowej AMD, wielu graczy może mieć nie lada problem z wyborem. Rywalizacja na rynku kart graficznych dla graczy dawno już nie zapowiadała się tak ekscytująco. 

Pokaż / Dodaj komentarze do: Plotka: Big Navi z wydajnością bliską GeForce RTX 3080

 0