Plotka: GPU AMD Big Navi będzie dwukrotnie większe od poprzednika

Plotka: GPU AMD Big Navi będzie dwukrotnie większe od poprzednika

Użytkownik forum PC Shipping znany jako AquariusZi ujawnił rozmiary nadchodzących układów graficznych AMD z drugiej generacji Navi, w tym długo wyczekiwanego flagowego Big Navi. AquariusZi wielokrotnie udowadniał już, że jest wiarygodnym źródłem informacji, ale jak zwykle w tego typu przypadkach, kiedy w żaden sposób nie można zweryfikować przecieku, lepiej podchodzić do nich z odpowiednim dystansem. I tak, nowa flagowa karta graficzna Czerwonych, która może nazywać się Radeon RX 5950 XT, otrzymać ma rdzeń Navi 21 w rozmiarze aż 505 mm2, co sugerować może dwukrotnie wyższą wydajność względem swojego poprzednika, czyli Radeona RX 5700 XT. Źródło wspomina, że pomiary te mogą być obarczone błędem rzędu 5 mm2, ale biorąc pod uwagę, że układ w RX 5700XT mierzył dokładnie 251mm2, to i tak mówimy o dwukrotnie większym GPU. Poznaliśmy też domniemane rozmiary pozostałych układów RDNA 2, czyli Navi 22 oraz Navi 23, które wynosić mają odpowiednio 340mm2 i 240mm2.  

Jak sugerują najnowsze przecieki, nowa flagowa karta graficzna Czerwonych (Radeon RX 5950 XT?) otrzymać ma rdzeń Navi 21 w rozmiarze aż 505 mm2.

Plotka: GPU AMD Big Navi będzie dwukrotnie większe od poprzednika

Navi 23 zapewne zastąpi obecnego flagowca, czyli RX 5700 XT, który posiada 40 jednostek CU, bazujących na architekturze RDNA, natomiast nadchodzący RX 5950XT oferować powinien 80 CU, co daje 5120 procesorów strumieniowych. Sugeruje to dwukrotnie wyższą wydajność i to nie uwzględniając usprawnień wynikających z przesiadki z RDNA na RDNA2. Oczywiście nie mamy pewności, że cały obszar rdzenia wykorzystany zostanie na shadery, więc mówimy tu jedynie o przypuszczeniach. Co więcej, AMD potrzebować będzie miejsca na dedykowany hardware dla wsparcia ray tracingu, co może przełożyć się na mniejszą liczbę jednostek CU. Choć wiele osób uważa, że producent postawi raczej na GPGPU, a nie dedykowane rdzenie, jak NVIDIA.     

Do sieci niedawno wyciekł też benchmark CubeVR domniemanej nowej generacji GPU od AMD, który wskazuje na naprawdę imponującą wydajność. Co więcej, sporo nowych kart tego producenta przeszło niedawno certyfikacje RRA, co sugeruje, że firma przygotowuje się do ich wypuszczenia na rynek. Spodziewamy się więc, że oficjalna prezentacja nastąpi w ciągu najbliższych miesięcy. Konkurencja nie zamierza jednak biernie przyglądać się ekspansji AMD i wiemy, że NVIDIA także szykuje się do prezentacji swoich nowości z zakresu GPU, które oparte zostaną o nową architekturę Ampere. Zieloni poczekać mogą jednak na Big Navi i inne karty z drugiej generacji Navi, zanim zdecydują się na ujawnienie światu i wycenę swoich nowych kart graficznych.  

Pokaż / Dodaj komentarze do: Plotka: GPU AMD Big Navi będzie dwukrotnie większe od poprzednika

 0