Plotka: Następna generacja GPU NVIDII to Lovelace, a nie Hopper

Plotka: Następna generacja GPU NVIDII to Lovelace, a nie Hopper

Jak wynika z najnowszych plotek, NVIDIA podobno zmieniła plany co do kolejnej architektury GPU i ta nie będzie nosić nazwy Hopper, jak dotychczas sądzono. Według informacji, które pojawiły się w sieci, następne układy graficzne Zielonych swoją nazwą odnosić będą się do Ady Lovelace, czyli słynnej brytyjskiej matematyczki, znanej przede wszystkim z publikacji na temat mechanicznego komputera Charlesa Babbage’a, zwanego maszyną analityczną. Z doniesień wynika, że NVIDIA może zdecydować się na opóźnienie układu opartego o design multi-chip, znanego pod nazwą kodową Hopper, wprowadzając najpierw nową monolityczną serię Lovelace.

Z doniesień wynika, że NVIDIA może zdecydować się na opóźnienie układu opartego o design multi-chip, znanego pod nazwą kodową Hopper, wprowadzając najpierw nową monolityczną serię Lovelace.

Plotka: Następna generacja GPU NVIDII to Lovelace, a nie Hopper

Wokół nazwy panuje jednak pewne zamieszanie, ponieważ NVIDIA wewnętrznie używać ma nazwy kodowej „ADxxx” dla swoich przyszłych GPU, a na zewnątrz posiłkować się właśnie nazwą Lovelace, przynajmniej według plotki. Jak twierdzi @kopite7kimi, producent może tym samym opóźnić architekturę Hopper i najpierw przedstawić właśnie Lovelace bazującą na 5 nm procesie technologicznym. Na ten moment nie wiadomo jeszcze, kto odpowiadałby za wytwarzanie takich układów graficznych, ponieważ zarówno Samsung, jak i TSMC, są już zdolne do realizacji produkcji w 5 nm litografii, więc obaj kandydaci mogą być brani pod uwagę. Trzeba jednak pamiętać, że Ampere tak naprawdę dopiero się rozkręca i na jego następcę przyjdzie nam zapewne poczekać przynajmniej do 2021 roku.       

Architektura Hopper jest o tyle ekscytująca, że korzystać ma z designu MCM (multi-chip design), czyli kilku połączonych ze sobą układów, zamiast jednego dużego monolitycznego. Na chwilę obecną nie wiadomo jednak, czy zostanie ona wykorzystana także w gamingowych GPU, czy może pozostanie dostępna na wyłączność jedynie na profesjonalnym rynku HPC. Warto też zauważyć, że Ada Lovelace pojawiła się już na koszulce NVIDII znanej jako „Company of Heroes”. T-shirt może stanowić także dobrą wskazówkę co do przyszłych nazw architektur Zielonych, którzy tradycyjnie stawiają na nazwiska znanych naukowców z dziedziny nauk matematycznych i fizyki. 

Pokaż / Dodaj komentarze do: Plotka: Następna generacja GPU NVIDII to Lovelace, a nie Hopper

 0