Plotka: NVIDIA może ujawnić 7 nm GPU Ampere już na GTC 2019

Plotka: NVIDIA może ujawnić 7 nm GPU Ampere już na GTC 2019

NVIDIA obecnie zajmuje się upowszechnianiem architektury Turing, która po debiucie w kartach graficznych z wysokiej półki, w końcu trafia także do modeli ze średniego i budżetowego segmentu. Trzeba jednak pamiętać, że Zieloni długo kazali nam czekać na swoją nową generację GPU, która zastąpiła Pascale (te były z nami praktycznie 3,5 roku), ale najnowsze plotki sugerują, że kolejna generacja jest już w drodze i będzie to Ampere (nazwa ta przewijała się już przed premierą Turing), które ma być produkowane w 7 nm procesie technologicznym. Nowa litografia zastąpiłaby więc obecne 12 nm układy i być może nie przyniosłoby zbyt wielu zmian w ramach samej architektury, koncentrując się głównie na korzyściach z niższej procesu technologicznego. Poza tym, stanowiłaby odpowiedź na 7 nm karty graficzne od AMD, ponieważ Czerwoni wypuścili już Radeona VII, który robi użytek z tej litografii, a w tym roku dostarczyć mają także 7 nm GPU Navi.

Najnowsze plotki sugerują, że kolejna generacja GPU NVIDII jest już w drodze i będzie to 7 nm Ampere.

Źródłem tej plotki jest portal TweakTown, którego redaktorzy sugerują, że NVIDIA może zwiastować Ampere już w czasie konferencji GTC 2019, która startuje dziś w San Jose i potrwa do 21 marca. Jeśli jednak liczycie na to, że firma pochwali się nowymi gamingowymi kartami graficznymi, to nie ma na to szans, ponieważ nowa generacja GPU dedykowana ma być w pierwszej kolejności zastosowaniom HPC (superkomputery), a także głębokiemu uczeniu oraz sztucznej inteligencji i innym profesjonalnym zastosowaniom. Oznaczać może to, że będziemy mieli do czynienia z następcą architektury Volta, która nigdy nie trafiła do kart dla graczy (trudno za takową uznać Titana V). Na taki scenariusz zdaje się także wskazywać miejsce ujawnienia, ponieważ konferencja GTC poświęcona jest właśnie tego typu zagadnieniom. Wciąż radzimy jednak traktować te informacje jak typową plotkę, ale na szczęście nie przyjdzie nam zbyt długo czekać na jej weryfikację (ta być może nastąpi już dziś).

Ponadto, poza wykorzystaniem 7 nm procesu technologicznego, nie wiemy nic więcej na temat Ampere. Tym samym niewiadomą pozostaje, czy NVIDIA wykorzystać miałaby tu pamięci HBM2 czy też GDDR6, które zadebiutowały wraz z Turingiem. Najważniejszym pytaniem pozostaje jednak, kiedy możemy spodziewać się 7 nm GPU w gamingowych kartach NVIDII i wydaje się, że nieprędko. Tym bardziej, że producent potrafi naprawdę wiele wycisnąć z 12 nm i nawet Radeon VII z 7 nm GPU Vega 20 okazał się nie stanowić zagrożenia dla high-endowej oferty firmy, a z kolei Navi celować ma w średnią półkę cenową, co oznaczać może, że Zieloni pozostaną  niezagrożeni w przypadku topowego segmentu. Ciekawiej może jednak zrobić się w przyszłym roku, kiedy do tej rywalizacji dołączy Intel, choć nie mamy pojęcia, co przyniesie jego pierwsza generacja samodzielnych kart graficznych dla graczy.

Pokaż / Dodaj komentarze do: Plotka: NVIDIA może ujawnić 7 nm GPU Ampere już na GTC 2019

 0