Plotka: NVIDIA zaprezentuje GPU Ampere już w marcu na GTC 2020

Plotka: NVIDIA zaprezentuje GPU Ampere już w marcu na GTC 2020

Nowa generacja GPU od NVIDII, znana pod nazwą kodową Ampere, może zostać ujawniona już w marcu w trakcie GTC 2020. Tak przynajmniej donosi portal WCCFTech, powołując się na swoje „nowe” źródło, które w przeszłości „udowodniło już co najmniej raz” swoją wiarygodność. Informację tę traktować trzeba jednak jak typową plotkę, by uniknąć później rozczarowania podczas konferencji Zielonych na tegorocznym GTC, które odbywa się pomiędzy 22 a 26 marca. Tajemnicze źródło nie podało żadnych innych szczegółów związanych z Ampere, w tym specyfikacji czy nazw modeli, do których trafią te GPU i dowiedzieliśmy się jedynie, że architektura ta doczeka się formalnej prezentacji w trakcie tego wydarzenia. Co warto jednak podkreślić, nie jest to pierwszy raz, kiedy GTC 2020 podawane jest jako miejsce zapowiedzi nowej architektury NVIDII.

Co warto jednak podkreślić, nie jest to pierwszy raz, kiedy GTC 2020 podawane jest jako miejsce zapowiedzi nowej architektury NVIDII.

Plotka: NVIDIA zaprezentuje GPU Ampere już w marcu na GTC 2020

Co zatem już wiemy na temat Ampere? Oczywiście skazani jesteśmy na plotki i przecieki, ponieważ producent jak na razie milczy w temacie, ale najważniejszą informacją wydaje się, że architektura ta bazować ma na 7 nm procesie technologicznym. Dotychczasowe GPU Turing oparte są o 12 nm litografię, a Pascale tworzone były w 16 nm (TSMC) i 14 nm (Samsung). Przesiadka na 7 nm pozwolić może zaś na znaczące przyspieszenie zegarów, usprawnienie efektywności energetycznej oraz powinna przełożyć się na duży wzrost wydajności na milimetr kwadratowy powierzchni układu. Poza tym, jest to istotne także z marketingowego punktu widzenia, ponieważ AMD korzysta z 7 nm już od połowy zeszłego roku. Oczywiście, niewykluczone (choć mało prawdopodobne), że NVIDIA pozostanie przy 12 nm, tym bardziej, że Czerwoni nie zagrozili jej jeszcze w wyższych segmentach rynku i nie mają żądnej odpowiedzi dla topowych grafik firmy, jak np. GeForce RTX 2080 Ti, aczkolwiek ostatnie przecieki sugerowały, że szykowane przez AMD high-endowe Navi może to zmienić, oferując wyższą wydajność od flagowego modelu Zielonych.      

Warto także przypomnieć, że Yuanta Securities Investment Consulting Co. napisało niedawno w wiadomości dla inwestorów, że Ampere dostarczy aż 50% wzrost wydajności względem Turinga przy jednoczesnej 50% redukcji poboru energii, ale nie są to potwierdzone informacje, więc także należy traktować je jak plotkę. Ciekawe jednak, jaki zastrzyk wydajności otrzyma ray tracing po tym, jak GPU oparte zostaną na 7 nm procesie. Obecnie bowiem korzystanie z tej technologii wiąże się z tak dużym spadkiem płynności, że wielu graczy świadomie rezygnuje ze śledzenia promieni. Pomimo zapowiedzi Ampere na GTX 2020, debiutu pierwszych kart graficznych, w tym modeli GeForce RTX 3080 Ti i GeForce RTX 3080, spodziewać mamy się najwcześniej w połowie roku w okolicach targów Computex, a nam bardziej prawdopodobny wydaje się nawet termin sierpniowy.     

Pokaż / Dodaj komentarze do: Plotka: NVIDIA zaprezentuje GPU Ampere już w marcu na GTC 2020

 0