Plotka: PS5 będzie wydajniejsze od Xbox Series X

Plotka: PS5 będzie wydajniejsze od Xbox Series X

Sony i Microsoft planują wydać pod koniec roku swoje next-genowe konsole i wiele wskazuje na to, że zarówno PlayStation 5, jak i Xbox Series X, oferować będą bardzo zbliżone możliwości. Oba urządzenia wyposażone mają być bowiem w CPU i GPU od AMD czy wydajny dysk SSD, a oferować mają także wsparcie dla ray tracingu i wysokich rozdzielczości. W ostatnim czasie zaczynają jednak pojawiać się informacje sugerujące, że to sprzęt od Sony może uzyskać przewagę technologiczną. Najpierw pojawiły się doniesienia na temat wydajniejszego dysku PS5, a teraz w sieci znajdujemy nową plotkę wskazującą na dominację PlayStation w zakresie osiągów. Trzeba przy tym pamiętać, że jedyna potwierdzona rzecz odnośnie specyfikacji obu next-genów to CPU bazujące na architekturze Zen 2 i GPU Navi. Cała reszta to plotki i spekulacje, do których lepiej podchodzić z dystansem.

Najpierw pojawiły się doniesienia na temat wydajniejszego dysku PS5, a teraz w sieci znajdujemy nową plotkę wskazującą na dominację PlayStation w zakresie osiągów.

Źródłem najnowszych rewelacji jest niejaki Tidux, który w przeszłości wielokrotnie ujawniał przecieki głównie z obozu Sony, ale trzeba podkreślić, że nie jest on najbardziej wiarygodny i dostarczał zarówno sprawdzonych informacji, jak i takich, które nie znalazły potwierdzenia w rzeczywistości. Jego zdaniem zarówno PS5, jak i Xbox Series S, oferują bardzo podobną wydajność CPU, a konsola Microsoft posiadać ma nawet mocniejsze GPU od sprzętu Sony, dodając, że całkowita różnica w mocy obliczeniowej układów graficznych nie przekroczy 1 teraflopa. Niemniej jednak, PS5 oferować ma więcej pamięci RAM, które na dodatek będą szybsze, a także pojemniejszy i szybszy dysk SSD. Tidux nie podaje żadnych liczb, więc nie wiemy o jakich różnicach tu mowa, ale jego zdaniem całkowita wydajność PlayStation 5 będzie wyższa niż Xbox Series X.  

Nie da się ukryć, że taki scenariusz jest prawdopodobny, tym bardziej, że wcześniejsze przecieki także wskazywały na nawet dwukrotnie szybszy dysk SSD w PS5, a przecież Sony także miało zauważalną przewagę na starcie obecnej generacji i dopiero Xbox One X odwrócił sytuację. Niemniej jednak dość sceptycznie podchodzimy do tych przecieków, tym bardziej, że wydaje się jeszcze zdecydowanie zbyt wcześnie na tego typu porównania. Obaj producenci zapewne pracują jeszcze nad optymalizacjami i usprawnianiem swoich konsol. Richard Leadbetter z Digital Foundry opublikował przy okazji artykuł, w którym twierdzi, że Xbox Series X oferować będzie GPU o mocy obliczeniowej na poziomie 12 TFLOPsów, a w przypadku PS5 będzie to 9,2 TFLOPsa. Podstawą tego twierdzenia mają być wpisy z bazy danych 3DMark, gdzie przetestowano GPU, które może trafić do PS5 oraz jego zweryfikowane źródła. Przypomniany, że PS5 może doczekać się oficjalnej prezentacji już w przyszłym miesiącu.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Plotka: PS5 będzie wydajniejsze od Xbox Series X

 0