Plotki: GeForce 20 (Volta) jeszcze w tym roku, Nvidia chce podnieść ceny

Plotki: GeForce 20 (Volta) jeszcze w tym roku, Nvidia chce podnieść ceny

Zdaniem chińskiego serwisu MyDrivers, Nvidia przyśpieszy premierę kart graficznych w mikroarchitekturze Volta, czyli GeForce serii 20. Powodów takiej decyzji jest ponoć wiele. 

Najistotniejszym zdaje się być debiut konkurencyjnych akceleratorów AMD Radeon RX Vega, datowany na II kwartał tego roku. Zieloni chcą rzekomo zaszachować konsumentów oczekujących nowości, skłaniając ich do wyczekiwania na swój produkt. Jak wiadomo, Nvidia celuje w proces technologiczny 12 nm FinFET. Nie jest to po prawdzie zupełnie nowa litografia, a tylko model rozwojowy dla wykorzystywanej obecnie 16 nm FinFET, ale marketingowo niniejsza zmiana dobrze wpisuje się w oczekiwania rynku - świeży proces często motywuje do zakupu. Ogólnie rzecz biorąc, niesatysfakcjonujący popyt jest drugim z domniemanych powodów przyśpieszenia Volty. MyDrivers zauważa, że sprzedaż kart graficznych sukcesywnie spada, a postępujące obniżki pogłębiają redukcję zysków. Trudno jednocześnie oczekiwać, by sytuację mieli poprawić ostatni reprezentanci aktualnej serii. GeForce GT 1030 to low-end, który buduje najwyżej udziały w rynku, nie czysty przychód, zaś Titan Xp nie jest produktem jakkolwiek masowym. Nvidii brakuje świeżości w mainstreamie.

Nvidia GeForce GTX 1080 Ti potrafi kosztować blisko 4 tys. złotych, ale oczekiwań partnerów Zielonych to ponoć nie zaspokaja. Chcą droższej Volty.

Co więcej, partnerom korporacji są nie w smak ostatnie obniżki cen. Zdają się oni wychodzić z założenia, że jeśli rynek dedykowanych kart graficznych schodzi w niszę, to ceny winny utrzymywane być możliwie wysoko. Volta ma w tym oczywiście pomóc. Jakim sposobem, zapytacie? Ano jeśli hipotetyczny GeForce GTX 2070 osiągałby wydajność, dajmy na to, GeForce GTX 1080 Ti, otworzyłaby się furtka do przesunięcia poszczególnych progów. Nvidia, wbrew powszechnej opinii, od lat wycenia produkty bardzo podobnie. Winę za wzrost cen w Polsce ponosi głównie spadek wartości złotówki, nie polityka producenta. Dla przykładu - GeForce GTX 1080 Ti zadebiutował z MSRP równym 700 USD, podobnie jak GeForce GTX 780 Ti i ledwie 50 USD ponad GeForce GTX 980 Ti. Pozostaje tylko mieć nadzieję na potężny kontratak ze strony AMD, który zabije marzenia Nvidii o pokonaniu modelu RX Vega wyłącznie obietnicą rychłej premiery mikroarchitektury Volta. 

Pokaż / Dodaj komentarze do: Plotki: GeForce 20 (Volta) jeszcze w tym roku, Nvidia chce podnieść ceny

 0