Plotki na temat CPU Intel Tiger Lake-H. Premiera w przyszłym roku

Plotki na temat CPU Intel Tiger Lake-H. Premiera w przyszłym roku

Wiemy już, że 2 września Intel planuje premierę mobilnych procesorów Tiger Lake-U, czyli następców serii Ice Lake-U bazujących na 10 nm litgorafii. Nowa architektura jako pierwsza wprowadzić ma rdzenie Willow Cove oraz zintegrowane układy graficzne Xe. Z najnowszych przecieków, których źródłem jest firma Compal (producent komponentów do notebooków, tzw. kadłubków) wynika zaś, że Niebiescy szykują się do ujawnienia na początku 2021 roku także procesorów Tiger Lake-H. O ile seria oznaczona literą U przeznaczona będzie do smukłych i lekkich konstrukcji typu ultrabooki, tak CPU z linii H trafią do wysokowydajnych laptopów. Co warto podkreślić, to nie pierwszy raz, kiedy słyszymy o tych CPU, ale nie wiadomo jeszcze, czy zastąpią one na rynku Comet Lake-H czy też stanowić będą alternatywę i oferowane będą równolegle.

Z najnowszych przecieków wynika, że Niebiescy szykują się do ujawnienia na początku 2021 roku procesorów Tiger Lake-H.

Procesory z serii Core H oprócz wysokowydajnych laptopów wykorzystywane są też w mini PC z rodziny NUC (Next Unit of Computing), ale z harmonogramu giganta z Santa Clara wynika, że w 2021 roku zamierza pozostać on przy CPU Coffee Lake-HR dla tych PC z górnej półki. Wiadomo również, że w planach jest następca NUC Extreme z Tiger Lake-U. Nie mówi się nigdzie w tym kontekście jednak o procesorach Tiger Lake-H. Co najważniejsze, seria ta oferować ma CPU z ośmioma rdzeniami, czyli dwukrotnie więcej niż w Tiger Lake-U. W odróżnieniu od niskonapięciowych modeli, które wspierać mają pamięci RAM LPDDR5, Tiger Lake-H obsługiwać mają jedynie DDR5, co nie jest żadnym zaskoczeniem. Układy H charakteryzować mają się też wyższym TDP na poziomie 35 W, choć to w U nie będzie dużo niższe, gdyż wynosić ma 28 W. Seria Tiger Lake-H ma być także pierwszą high-endową platformą Intela dla laptopów, która produkowana będzie w 10 nm.

Jak na razie informacje te traktować należy jedynie jako plotki, przynajmniej dopóki nie pojawi się więcej przecieków, które by je potwierdzały. 2 września poznamy zapewne jedynie szczegóły Tiger Lake-U, aczkolwiek zmiany w architekturze, jakie wprowadzą te procesory, będą dobrą wskazówką na temat tego, czego możemy spodziewać się nie tylko po Tiger Lake-H, ale i desktopowych Rocket Lake-S, które wykorzystywać mają rdzenie Willow Cove (lub ich 14 nm wersję).  Tiger Lake-U trafią na rynek w ramach 11. generacji układów Core oraz serii Celeron 6000. W przypadku tej drugiej spodziewać można się CPU o TDP 15 W.            

Pokaż / Dodaj komentarze do: Plotki na temat CPU Intel Tiger Lake-H. Premiera w przyszłym roku

 0