Płynny metal na GPU? To zły pomysł i youtuber pokazuje dlaczego

Płynny metal na GPU? To zły pomysł i youtuber pokazuje dlaczego

 

de8auer pokazuje, co płynny metal może zrobić z kartami graficznymi, wchodząc w reakcję z aluminiowymi radiatorami. 

Płynny metal to niezwykle efektywny rodzaj pasty termoprzewodzącej, który świetnie spisuje się np. w chłodzeniu procesorów, ale ma też swoje minusy. Nie dość, że jest niezwykle trudny w aplikacji, to jeszcze wymaga przygotowania, aby zapobiec rozlewaniu się na ważnych elementach, które mogą ulec zwarciu. Co więcej, nie można go używać na wszystkich chłodzonych podzespołach, co właśnie udowodnił de8auer, który niedawno otrzymał kartę graficzną od jednego ze swoich widzów. GeForce RTX 2060 został wysłany do der8auera z powodu wysokich temperatur. Karta nagrzewała się do temperatury 100°C i następował throttling termiczny, ale GPU nadal działało.

W przypadku przeniknięcia galu struktura aluminiowa zostaje trwale uszkodzona i zwykłe polerowanie konstrukcji może w tym przypadku nie pomóc.

Jak się okazuje, GPU zostało pokryte płynnym metalem (prawdopodobnie przez poprzedniego właściciela), który wykonał dobrą robotę, zabezpieczając kondensatory wokół układu graficznego. Ten najwyraźniej nie wiedział jednak, że ciekły metal na bazie galu może tworzyć stop z aluminium, stopem aluminiowo-cynkowym i stalą. Gal dyfunduje, powodując pęknięcia aluminium i natychmiast uszkadza jego strukturę. der8auer szczegółowo wyjaśnia ten proces w swoim filmie, ale poniższa 10-sekundowa demonstracja od Thermaltake dobrze ilustruje ten proces. 

Płynny metal na GPU? To zły pomysł i youtuber pokazuje dlaczego

W przypadku przeniknięcia galu struktura aluminiowa zostaje trwale uszkodzona i zwykłe polerowanie konstrukcji może w tym przypadku nie pomóc, jak w tym przykładzie, dlatego do zdrapania galowej korozji użyto maszyny CNC. Dalsze kroki wymagają wymiany podkładek termicznych, aby dostosować się do nowej wysokości i oczywiście nowej, bezpiecznej pasty termoprzewodzącej.

Płynny metal na GPU? To zły pomysł i youtuber pokazuje dlaczego

der8auerowi udało się naprawić kartę, ale oczywiście nie każdy ma taką wiedzę, umiejętności i dostęp do frezarki CNC, więc alternatywnym rozwiązaniem byłoby szukanie coolera z rynku wtórnego. Warto więc pamiętać, że ciekły metal nie jest lekiem na wszystko i czasem lepiej użyć konwencjonalnej pasty termoprzewodzącej i wysokiej jakości podkładek termicznych/miedzianych, szczególnie w przypadku GPU.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Płynny metal na GPU? To zły pomysł i youtuber pokazuje dlaczego

 0