Płyty główne A620 bez PCIe 5.0, ale jeden element pozytywnie zaskakuje

Płyty główne A620 bez PCIe 5.0, ale jeden element pozytywnie zaskakuje

Wyciekła wstępna specyfikacja budżetowej serii płyt głównych AMD AM5 z chipsetem A620. Wygląda na to, że nie obejdzie się bez pewnych istotnych cięć, choć są też i pozytywne niespodzianki. 

Informator znany jako „chi11eddog”, który wcześniej udostępniał poufne informacje z obozów AMD i MSI, twierdzi, że otrzymał specyfikację chipsetu A620. Jest to podstawowy układ logiki z gniazdem AMD AM5 dla budżetowych płyt głównych przeznaczonych dla najnowszej serii procesorów Ryzen 7000.

Informator znany jako „chi11eddog”, który wcześniej udostępniał poufne informacje z obozów AMD i MSI, twierdzi, że otrzymał specyfikację chipsetu A620.

B620

Jak wynika z pozyskanych przez niego informacji, chipset B620 nie będzie obsługiwał PCI Express Gen5. To downgrade w porównaniu z serią B650, która oferuje opcjonalnie PCI Express Gen5 w wariancie Extreme i domyślnie obsługuje PCIe 4.0. Podobnie jak w przypadku B650, dostępnych będzie 28 linii CPU PCIe, ale gwarantowana jest tylko obsługa czwartej generacji tego interfejsu. Ponadto linie chipsetu PCIe zostaną zamienione z wersji 4.0 na 3.0.

Nie jest też zaskoczeniem, że płyty główne A620 nie pozwalają na podkręcanie procesora. Co jednak uznajemy za pozytywne zaskoczenie, będą obsługiwać OC pamięci. Oznacza to albo obsługę ręcznego podkręcania, albo obsługę profili AMD EXPO. Warto zauważyć, że niektóre płyty główne A520 z gniazdem AM4 obsługiwały podkręcanie poprzez regulację BCLK, jednak te podstawowe serie AMD nigdy nie miały oferować takiej funkcjonalności.

AMD może szykować jeszcze tańsze chipsety A620 dla płyt głównych

AMD ogłosiło, że ceny płyt głównych AM5 powinny ostatecznie zaczynać się od kwoty zaledwie 125 USD, jednak obecnie żadna z dostępnych płyt głównych B650 nie jest aż tak tania. Wprowadzenie chipsetu A620 może wreszcie to zmienić.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Płyty główne A620 bez PCIe 5.0, ale jeden element pozytywnie zaskakuje

 0