Płyty główne ASUSa z nową funkcją, która ułatwi wymianę karty graficznej

Płyty główne ASUSa z nową funkcją, która ułatwi wymianę karty graficznej

Wygląda na to, że podmiana kart graficznych i innych komponentów montowanych w slocie PCIe będzie łatwiejsza na nowych płytach głównych ASUSa, a przynajmniej tych z topowej serii Z690. Wszystko za sprawą nowego mechanizmu szybkiego zwalniania gniazda. 

ASUS PCIe Slot Q-Release to specjalny przycisk instalowany na nowych płytach głównych ROG Maximus i ROG Strix, który ułatwia wypięcie komponentów z podstawowego gniazda PCIe (w większości przypadków będzie to gniazdo Gen5). Ta funkcja wydaje się dostępna wyłącznie dla płyt głównych ASUS z serii Z690, ponieważ nic podobnego nie zaobserwowaliśmy dotychczas na modelach od innych producentów, w tym MSI czy Gigabyte. 

ASUS PCIe Slot Q-Release to specjalny przycisk instalowany na nowych płytach głównych ROG Maximus i ROG Strix, który ułatwia wypięcie komponentów z podstawowego gniazda PCIe.

Płyty główne ASUSa z nową funkcją, która ułatwi wymianę karty graficznej

Portal VideoCardz wymienił wszystkie płyty główne ASUS Z690, które dotychczas miał okazję zobaczyć i doszedł do wniosku, że następujące modele będą wyposażone w gniazdo PCIe Q-Release:

  • ASUS ROG MAXIMUS Z690 EXTREME
  • ASUS ROG MAXIMUS Z690 FORMULA
  • ASUS ROG MAXIMUS Z690 APEX
  • ASUS ROG MAXIMUS Z690 HERO
  • ASUS ROG STRIX Z690-A
  • ASUS ROG STRIX Z690-E
  • ASUS ROG STRIX Z690-F

Płyty główne ASUSa z nową funkcją, która ułatwi wymianę karty graficznej

Warto podkreślić, że żadna z płyt głównych PRIME, TUF czy ProArt nie jest wyposażona w to rozwiązanie. Z tego, co możemy stwierdzić, nie jest ono dostępne także na płytach w formacie Mini-ITX lub Micro-ATX z serii ROG STRIX. Co wydaje się oczywiste, nawet jeśli zamierzacie kupić jedną z wymienionych płyt głównych, nie naciskajcie przycisku, gdy karta graficzna jest zainstalowana w slocie i komputer jest włączony. Niemniej jednak sam mechanizm wydaje się całkiem przydatny, ponieważ dostęp do przełącznika zwalniającego gniazdo PCIe często jest utrudniony i wymaga od użytkowników ekwilibrystyki.

Pokaż / Dodaj komentarze do: Płyty główne ASUSa z nową funkcją, która ułatwi wymianę karty graficznej

 0