Płyty główne Z490 od Asusa bez wsparcia dla PCIe 4.0 na slocie M.2

Płyty główne Z490 od Asusa bez wsparcia dla PCIe 4.0 na slocie M.2

Kiedy na rynku zadebiutowały płyty główne z serii Z490 dedykowane procesorom Comet Lake-S, producenci przyznawali, że te przystosowane są już do wsparcia standardu PCIe 4.0, który podobno został wycięty z 10. generacji CPU Intela w ostatniej chwili. Wiadomo było jednak, że płyty Z490 będą kompatybilne z kolejną generacją procesorów Intela (Rocket Lake-S), która przyniesie obsługę tego interfejsu. Okazuje się jednak, że nie wszystkie modele z tym chipsetem zapewnią możliwość wykorzystania potencjału PCIe 4.0 dla gniazda M.2. Już w połowie ubiegłego roku pojawiły się doniesienia sugerujące brak wsparcia dla tego standardu na MOBO Z490 od Asusa, a teraz informacje te się potwierdzają. 

Okazuje się jednak, że nie wszystkie modele z tym chipsetem zapewnią możliwość wykorzystania potencjału PCIe 4.0 dla gniazda M.2.

Okazuje się, że Asus, w odróżnieniu od innych producentów płyt głównych, nie zaimplementował w swoich produktach z serii Z490 wsparcia dla PCIe 4.0, co potwierdzają źródła portalu WccfTech, które miały okazję przetestować te MOBO wraz z procesorami Rocket Lake-S. Srpawdzono podono jak na razie dwa modele (ROG Maximus XII HERO i TUF Gaming Z490-PLUS, oba w wersji Wi-Fi), ale wygląda na to, że może dotyczyć to wszystkich płyt Z490 tego producenta. Do testów wykorzystano dysk Samsung 980 Pro 1 TB i niestety, jak możecie zobaczyć na screenie, SSD było w stanie wykorzystać jedynie połowę swojego potencjału w zakresie prędkości sekwencyjnych. Co ciekawe jednak, interfejs PCIe 4.0 w przypadku GPU działał jak należy, ale tutaj nie przynosi on jednak znaczących korzyści. 

Dla porównania, w ostatnich tygodniach pojawiały się przecieki pokazujące testy PCIe 4.0 dysków SSD M.2 na platformach MSI i Gigabyte, gdzie wszystko działało jak należy. Dla przykładu możecie poniżej zobaczyć, że na płycie MSI uzyskiwane prędkości odczytu przekraczają 7000 MB/s, wykorzystując pełen potencjał nowszego interfejsu. Wygląda więc na to, że fani Asusa przymierzający się do zakupu procesora Rocket Lake-S i dysku PCIe 4.0 zmuszeni będą do zakupu płyty z chipsetem Z590. Producent jak na razie milczy w temacie braku wsparcia dla nowszego standardu PCIe na M.2 w swoich MOBO i opublikował jedynie zestawienie kompatybilności PCIe 4.0 dla slotu PCIe x16.

Pokaż / Dodaj komentarze do: Płyty główne Z490 od Asusa bez wsparcia dla PCIe 4.0 na slocie M.2

 0